← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv

Jag sitter många gånger..

Många gånger sitter jag och funderar på saker och ting.
Det spelar ingen roll hur jag än tänker, vrider och vänder så får jag ingen rätsida på det som händer runtomkring mig.

Jag önskar bara att jag fick vara ”normal” trots att jag inte följer mallen av att vara kvinna i dagens samhälle.
Jag vill inte lägga tid på körkortet just nu, för att jag känner att det inte är lika viktigt som skolan. För mig är skolan viktigt just nu. Men när man har blivit 18 så ska man tydligen ha körkort, man ska ut och festa varje kväll, dra hem folk ifrån krogen o.s.v. jag är inte ett dugg intresserad av det, jag sitter hellre hemma med min pojkvän och kolla på en film eller spelar tv/dator spel. För det är nått jag tycker är roligt och trevligt, dessutom så mår jag så mycket bättre dagen efter än de som har varit ute och supit.

Varför ska jag då bli den som är utanför? Är det för att jag inte passar in? Är det för att jag sticker ut för lite?
ja kanske. För antingen ska man sticka ut extremt eller inte alls.
Men är man nått där emellan så är man utanför.

Men jag vill inte vara som alla andra eftersom jag tycker att de är sjukt tråkigt. Jag vill inte, jag orkar inte, varför ska jag vara som alla andra? Nej just det, jag tänker inte vara det. För att vara som alla andra är sjukt tråkigt om ni frågar mig!

Men jag har räknat ut att jag har konkurrens med en liten ”prinsessa” på skolan, för det roliga var att killarna valde många gånger att komma och sitta med mig, snacka spel och liknade istället för att vara med henne. Så fort killarna och jag snackade om spel så kom hon in och avbröt ”nej sluta nu, prata inte om det där. Jag fattar ingenting! Låt oss prata om något som jag också förstår! Hallåå BRYYYT!” Så jag fick inte stå och snacka spel med killarna för då fattade ju hon ingenting vilket var sjuukt drygt, sen fick ja inte umgås med någon annan än henne. För det var så roligt för det var hon som aktivt valde att inte vara med mig sen så skyllde hon allt på mig för att slippa bry sig. För det är så grymt enkelt att skylla på någon annan.