Först kom BB krämen och innan man ens hann fatta vad det egentligen var så dör CC krämen upp.. snart kommer även DD.
CC kräm står alltså för color correcting cream. Den är alltså till för att jämna ut hudtonen i ansiktet för att få ett slätt men naturligt resultat.
Jag har provat två olika varianter på cc krämen och är faktiskt ett stort fan av båda två. Jag tycker att dom i största allmänhet ger ett väldigt välvårdat och framförallt naturligt resultat. Tycker man att det fortfarande finns saker i ansiktet att täcka så kan man gå på med lite foundation eller concealer efteråt.
En cc kräm ger också huden en chans att andas under dagen. Den lägger sig inte och täpper igen porerna på samma sätt som en foundation. den är också mycket ”vattnigare” i konsistensen (mer som en fuktkräm) jämfört med en foundation. Vilket för mig är ett stooort puls!
Detta var den första cc krämen jag provade. Den är lite mer lik en foundation jämfört med den andra jag ska visa. Men som sagt den är väldigt lätt men samtidigt täckande.
Det positiva med just denna är att den finns att köpa i 3 olika nyanser så man lättare kan hitta den som passar sin hudton. kom bara ihåg att inte välja en för mörk nyans! det är ingen brunkräm..
Det här är den senaste cc krämen jag haft och den gillar jag sten hårt!! detta är verkligen en favorit som står upp för vad den lovar..
Det är inte bara förpackningen som har en specifik färg utan själva krämen också!!
Det är den gröna i mitten som jag använder som tar bort rödhet i ansiktet, den lila (som ser blå ut på bilden) tar bort gulhet/gråhet i ansiktet och den gul/orangea tar bort lila/blåa toner i ansiktet (om man har mycket synliga ådror i ansiktet, tex. under ögonen)
Men man måste ändå komma ihåg att detta inte är någon concealer, det går alltså inte att lägga på en klump på en finne och tro att den ska försvinna. Den här krämen ska ligga som ett tunt laget i hela ansiktet (jag tycker det är lättast att smörja ut den med händerna).


