← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv

Addicted to workouts…

Det har varit en bra dag…fram tills nu. Imorse hann jag inte med nån träning för att vi hade städhjälp :(, men kroppen kändes rätt bra ändå. Jag åt en good frukost: rågknäckemacka med lite philadelphia gräslök,kalkon och fruktsallad med keso samt kaffe med sojamjölk. Sen stack jag och lämnade tillbaka filmen vi hyrde igår (EAT.PRAY & Love – verkligen jättebra, rekommenderas) sen cyklade jag o köpte en krokus eftersom mitt lilla olivträd har vissnat, sen parkerade jag utanför malmborgs o köpte mörk choklad och en träningstidning. Scen cyklade jag hem och kastade ut trädet och satte krokusen i krukan och planterade om mina orkidéer. Fy, vad jag kände mig duktig 🙂 sen åt vi lunch och sen kom det : det dåliga humöret….D:

Vet inte riktigt varför men jag vet att jag borde plugga spanska och läsa min Jane Austen-bok till svenskan, men jag har verkligen ingen lust! och det ger mig dåligt samvete. Sen går jag och äter upp halva chokladpaketet och känner mig allmänt slö och seg. Suck.

Jag känner att det enda som kan bota detta är att springa 2mil och göra 300 situps…men det har jag ingen större lust med nu- jag föredrar att göra sånt på morgonen. Om jag bara kunde backa baklänges i tiden och hinna med träningen kl 6 på morgonen (vilket innebär att jag bara skulle sovit 5,5 h) så hade jag kanske inte känt slö-känslan…men hade dagen blivit bättre då? Vet inte. Men imorgon så ska här tränas ialla fall! Har lite smått ångest denna veckan för att det är konditionstest i skolan nästa vecka och det känns inte som om konditionen eller uthålligheten har förbättrats särskilt mycket sen i höstas…jag har nog inte pressat mig själv tillräckligt hårt alla gånger.. Jaja, jag får fixa gympan bättre nästa termin – så länge jag får VG i kursen e jag faktiskt rätt nöjd. Hälsan är viktigast.

 

Här e en bild på mitt löpband! Löpis fyller ett år i mars – han e den bästa investeringen jag gjort i min kondition!

/Isabelle A. Mercedez