← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Jannica`s blogg

Ge sig på min hund?

Ja nu när ni skrivit 1000 ggr att jag är ful så har ni inget mer att komma med. Så ni ger er på min schäfer hund?? Ingen vet hur länge eller ofta jag är ute med henne.. Vi tar alltid med henne på kvällarna och går fort. Och sen om det tar 30 min eller 1 timme, det är ju fortfarande långpromenad. Men jag ska ta och kolla hur långt det är sen när vi går om det är bättre? Min hund mår bra, och hon nöjer sig med att gå 30 min, hon är helt slut efter. Hon är från en kennel där dom föder upp tjänstehundar, så jag vet nog hur mycket motion hon ska ha. Så ett tips, ta hand om era egna hundar (om ni har några) jag går liksom flera ggr om dagen, hon får ju inte gå ut EN gång om dagen? Men har man inget annat att ge sig på, så ge er på min hund, ska fråga henne sen om hon bryr sig…

SAM_1260

SAM_1266

SAM_1224

14 svar på ”Ge sig på min hund?”

  1. Så dina läsare menar att bara för att jag går ut med min lilla shihtzu 15 minuter åt gånger, 5-7 gånger om dagen ska polisen kopplas in?
    Det är skillnad på hundars behov, och storlek, och vikt, och energiåtgång. Min hund behöver inte mer än 15-20 minuter varje gång jag är ut, går man ut varannan, var tredje timme så räcker det.

    Människor ….
    Svara gärna tillbaka i bloggen, inte här.

  2. Haha klockrent på slutet
    ’Men har man inget annat att ge sig på, så ge er på min hund, ska fråga henne sen om hon bryr sig…’

    btw. Fin hund, inte ser det ut som den hunden /hundarna lider särskilt mycket.

  3. Alma: Hon ligger alltid när vi är hemma, hon kan hämta en boll och vill leka, då leker vi till hon går och lägger sig. Hon är en väldigt lugn schäfer, alltså borde hon ju få det hon behöver eller?

  4. Det väsentliga i en hundägares liv är inte antalet km man går med sin hund utan om man tillgodoser hundens behov av fysisk och mental stimulans! Om hunden mår bra av det den får, om nej så får man förändra sin vardag så hunden mår bra..
    Sen vill jag kommentera att ditt resonemang att du ”kanske går fort” inte håller. Om jag går raskt (vilket jag oftast gör) så går jag som mest 3 km på 30 minuter. Skulle vilja påstå att det är omöjligt att gå MYCKET längre än så på den tiden, oavsett väglag. Därav ser jag att ordet ”långpromenad” hamnar fel.

    Men du promenerar flera gånger dagligen, och i snitt borde det vara drygt 1,5 km minst vid varje tillfälle. Så en 6 km varje dag får ”stackars” hunden röra på sig, det är ju plågsamt lite.. Eller så är det precis lagom för det flesta hundarna. Sen kan man ju gå längre vissa dagar, och kortare andra, hunden dör inte av det..
    Men jag förstår varför dem oroar sig, för du har ju schäfer. Men det viktigaste att ta hand om hos en schäfer är det mentala, då dem är arbetshundar. Det kvittar i det långa loppet om du går långt med henne, det är det mentala du ska fokusera på. Och om hon inte river hemmet dagligen så kan du vara lugn, då får hon sin stimulans!

    Och min hund är från en jaktkennel, det innebär inte att JAG vet något om jakt! Utan förhoppningsvis är det uppfödaren som vet sånt..

  5. Stackars, stackars dig<3 Det tråkiga är att såhär mycket uppmärksamhet har du aldrig fått, någonsin. Du sitter framför datorn med bultande hjärta och försöker komma på bra svar, men tyvärr räcker varken din intelligens eller din intellektuella förmåga särskilt långt. Jag önskar dig ett långt och lyckligt liv! <3

  6. Malin: Ja men koppla in polis då gumman. Så kan dom se hur bra min hund mår. Dom får gärna för mig komma hit och kolla på henne.
    BRA där, lämna mig nu. Det är så kul när ni idioter försöker trycka ner mig, fortsätt. Men du kommer aldrig lyckas. Och om det nu är så synd om min hund får du väl anmäla då. Så kanske du kan ta över henne och gå dina 5 timmars promenader sen. Och mitt liv är utmärkt, synd bara att du är avundsjuk.

  7. Detta skrev puckot för er som undrar: ”Om jag vill gå utanför dörren bara med min hund är det upp till MIG, MIG, MIG och MIG!!”.

    Tyvärr är det ju så att både polis och Djurskyddsmyndighet kopplas in om du inte sköter din hund, och känner du fler som inte gör det ska du ta ditt ansvar och anmäla dem. Det blir inte okej bara för att fler gör likadant! ”Alla andra slår sina hundar så då kan jag också göra det!” är ett gravt argumentations- och slutledningsfel som du uppenbarligen använder dig av ofta; ”Alla andra skriver elaka kommentarer till Kenza så då kan jag också göra det!” tycks ju ha varit ditt resonemang.

    Jag lämnar dig nu och hoppas på att dunågon gång kommer acceptera det medelmåttiga liv du lever, för din skull, för dina hundars skull, för dina medmänniskors skull. Ta hand om hundarna nu! Ha det bra gumman <3 Känner för dig.

  8. Malin: Men herregud, varför ger du dig inte? Jag går ut med min hund hur länge och hur långt jag vill! Inte hur långt du tycker jag ska gå. Känner fler med hundar som bara gå och släpper sina hundar. Och förlåt mig för jag skrev långpromenad, ska ändra det på en gång då mamma! Sluta skriv mer om du ska skriva om min stackars hund,

  9. Snälla hjärtat, att ifrågasätta din kompetens som hundägare är inte samma sak som att kritisera din hund. Usch, du är verkligen inte smart! Stackars dig <3 Har inte många attribut, du…

Kommentarer är stängda.