Varför glömmer jag av? Eller struntar i?
Att jag inte bara tränar för att det är kul?
Att jag tränar för att sova?
Att jag äter mjölkfritt och ordentligt för att kunna träna?
Så att jag kan sova. Bli trött och John Blundgrusig i ögonen. Gäspa. Nicka med huvudet och tacka för sig. Lägga huvudet på kudden, blunda och somna.
Inte göra listor i huvudet på topp 5 saker att inte tänka på innan jag skall sova. På klar 1a plats:rädslan av hur det känns när axeln hoppar ur led. Ont.
Inte heller göra listor över topp 5 på bra känslor. Topp 1: Föda barn. Oxå ont.
Inte planera morgondagen, nästa vecka eller tio kommande åren.
Inte fejja, kolla tv, dricka vatten, säla runt i sängen eller bada.
För trots kroppsliga defekter och effekter 🙂 av att be om chokladpaj to go, som den rara servitrisen bjuder på, så är det ju inte därför jag håller mig ifrån Den Där Chockladpajen.
Semestertiden är fantastisk men jag är en inrutad person. Jag vill träna mina pass. Äta min mat. Lägga mig ungefär samma tid. Gå upp samma tid. Vakna av mig själv för att jag har sovit klart.
Jag blir rastlös av att sola. Jag vill inte sova på dagen. Jag sover ändå på dagen när jag kan. Det är varmt och jag är en sur gnällig gammal tantaskräll som beklagar mig. Gnaaaat gnaaat yeääää….
Kolsyra i fossingarna och vill jag fortsätta att vara lyckligt gift får jag planera om resten av semestern.
Faktiskt en bra början att träffa Coachen imån och sedan träna på Tisdag.
Nu känns det bättre lite pga av att jag får fotmassage.
Vilken är nu Topp 5 på massagelistan?;)
