← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Jill

Sparringfest

Imån är det sparringfest, snabb workshop om clinch och gästspelande tränare på passet.

Jag skall gå dit men inte deltaga. Skall försöka komma över min bitterhet att inte kunna vara med och ta tillfället i akt och lära mig genom att titta på. Tänkte fota oxå. Alltid kul med bilder även om de flesta hamnar i Facebookgruppen.

Idag ”lanserades” Facebookgruppen för West Coast Battle 5 som skall bli väldigt kul att gå på.

Trots min ända match och tantaålder är jag oerhört sugen på att gå match. Det är ju jättekul att kolla på duktiga fighters fast det är ju ännu roligare att själv vara i ringen.

Kanske nästa år.
Axeloperationen dröjer och jag ringde och använde blåslampan på dem idag. Fast jag vill ju hemskt gärna att de läser journalerna noggrant så att jag vaknar upp efter operationen.
Fast med mitt tålamod så vill jag ju helst att operationen skulle vart igår…eller för ett år sedan. Ju fortare det blir operation desto snabbare blir det rehab. Well I think you get the picture:)

20130920-211152.jpg

Idag var hela familjen på Musse & Mimmi på turné. Mitt i föreställningen dog min mobil. Urk. Letade febrilt efter min reservladdare. Fast den ligger i The PussyWaggon.
Tog mig i kragen och var ”in the moment” hela föreställningen…mellan kissepauser såklart.

Klockan börjar närma sig någon svår Fransk film på tellyn och jag borde tänka på refrängen om jag skall cykla innan Lördagspasset.

20130920-211722.jpg

Fotade 400 sillionerjillioners bilder i bilen på väg in. Bilden ovanför är klart bäst.