← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
My beautiful life...

Jag njuter varje dag…

Oj vilket ruggigt väder Stockholm haft idag. Regnet har öst ner så efter jobbet tog jag svängen förbi solariet för att få lite värme. Somnar typ alltid när jag solar och så vaknar man med ett ryck när den stängs av. hehe

Idag har det varit full fart på jobbet. Det var en försäkringskurs med inbjudna från andra försäkringsbolag, vilket betyder att de ska serveras kaffe osv. Ryckte in och hjälpte till i receptionen i mellanåt. Skönt att göra nåt annat än att bara sitta framför datorn hela dagarna.
Trivs sjukt bra på jobbet nu mera. Har varit med på lite aw:s vilket såklart leder till att man lär känna folk. Känna sina medarbetare gör att man trivs så mkt bättre på arbetsplatsen. Man ska trivas på sitt jobb tycker jag, då man ägnar en stor del av sitt liv där. Det hjälper mycket att tänka possitivt oxå. Att vara glad och utåtriktad har hjälpt mig mycket och har fått höra av mina kollegor att det syns att jag trivs på jobbet. Allt kommer inte automatiskt, utan ibland får man jobba lite för det. Speciellt i början. 🙂
Jag har till exempel själv dragit ihop nån aw och det har varit uppskattat bland många av mina kollegor. Tex på tisdag nästa vecka så ska vi ut och äta efter jobbet. Har prel.bokat på två restauranger. Får se vilken det blir. Är man ganska många så kan det vara svårare att få bord. Nu är det iof en tisdag vi ska ut på och jag tycker nog att jag varit ute i god tid. hehe Hoppas få svar imorgon.

Nä, du är det dags för sängen! Höll på att försova mig i morse. Sjukt trött!

Dröm sött!