← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
My beautiful life...

5 svar på ”Penslar”

  1. Hej Paulina!
    Det stämmer, att jag studerar på Yhhs. Jag besökte alla skolorna här i Sthlm innan jag tog något beslut. På Gilda tog jag även en behandling för att känna efter ordentligt.
    Yrkeshögskolan är den enda skola som ger CIDESCO i både hud & spa. Vid mitt möte med rektorn Anna-Cari Gund fick jag mkt bra intryck och en bla känsla när hon visade mig runt i lokalerna. Jag gillade Elisabethskolan med, men då får du lägga till extra kostnader för CIDESCO i hud. Att kanske ta med när du väljer skola är att Elisabethskolan i Göteborg har gått i konkurs, vilket ger iaf mig lite varningar.
    Gilda var inget för mig. Kändes väldigt ”old school” och fick väl ingen bra känsla varken vid mötet med rektorn eller vid behandlingen. Innan du väljer bör du boka in ett möte med rektorn på de skolorna. Du kanske får en helt annan känsla än vad jag fick 🙂

    YHHS ger dig en väldigt bra och intensiv utbildning. Lärarna är helt underbara. De är tydliga och proffsiga och jag hade inte velat byta ut någon av dem! Du går i skolan 8:30-16:30 de första månaderna (några fredagar slutar du kl 12). Sedan när man börjar på skolans salong så jobbar man 12-20 två gånger i veckan.
    Första veckan får man en uppsättning med kläder, verktyg till alla ämnen och en skolväska. Det är sånt som du får behålla efter avslutad utbildning. Allt annat material som används på skolan som smink och hudprodukter finns på skolan för användning på lektioner. Det går att köpa produkter för privat bruk.

    Det är som sagt en väldigt intensiv utbildning och jag rekommenderar att man försöker hänga med redan från början med läxor och plugga inför prov. Studietiden är stressig men samtidigt väldigt rolig och lärorik. Du kommer träna olika behandlingar på dina klassisar och man lär känna varandra kanske lite snabbare än vanligt (tänk: lektion i bikinivax ;)). Jag har fått sååå fina vänner för livet.

    Fråga gärna mer, om du tycker jag glömt något! 🙂

    //Josefin

  2. Hej!
    Förstår att du läser på yhhs?
    Ska själv utbilda mig till hudterapeut men väljer mellan 3 skolor. Elisabethskolan, gilda skolan och den som du går på, yhhs.
    Hur gjorde du när du valde? Hur kom det sig att du valde yhhs?
    Är det en bra utbildning? Är lärarna snälla och bra?
    Hur långa är dagarna osv?
    Är det superintensivt?
    Angående penslarna och smink och sånt, är det sånt ni får? Och vad har ni i er verktygsväska? Är det era egna saker som ni sedan får behålla?
    Får man behålla kläderna man får sen när man är utexaminerad?

    Vore jätteglad om du kunde svara och berätta lite mer saker som kan vara bra att veta!

    Kram Pauina

Kommentarer är stängda.