← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Jossans Place

Skolan

Godmorgon buddies!

Jag vaknar alltid med grus i ögonen. För det blåser konstigt nog alltid i mitt rum.

Jag ser på min favoritserie Vänner. Det har blivit en tradition för mig varje morgon 😉 Jag har säsong 1 och två, och dreglar över den tredje! Jag ska köpa den så fort jag ser en DVD med den. Jag älskar den serien! Den är speciell.

Tio över åtta ska jag gå till bussen till skolan. Jag har aldrig åkt buss förut till skolan. Jo, det gjorde  jag i lekis och ettan tills jag bytte skola. Men det var inte så långt. Det tar ungefär 40 minuter till skolan. Det kanske låter långt för er men det är egentligen inte så himla långt. Inte när man har vant sig. I klass 6-7 gick jag i en skola där jag var tvungen att åka taxi varje morgon och eftermiddag. Det tog nästan en timme och jag blev jättetrött på eftermiddagarna. Jag är obekväm med obestämda tider och jag tålde inte att taxin kom på olika tider. Ibland kom den för sent och ibland för tidigt. En buss kommer alltid den tiden som är lovad.

En eftermiddag, när jag gick på den skolan, gick jag in i vardagsrummet och mamma tittade stint på mig och sa att jag hade svarta ögonpåsar. Jag var svart under ögonen. Ögonpåsarna syntes tydligt och det märktes att jag var trött. Sen stannade jag hemma tills mamma kontaktade LSS och redan två veckor senare började jag en skola som var här i stan. Jag skulle gå i en grupp för elever med svårigheter. Det fanns ingen sådan grupp här så därför fick jag åka så långt till skolan. Men nu hade de fixat en grupp och jag trivdes jättebra!

Nu går jag i en grupp på en gymnasieskola där jag också trivs jättebra i!

Jag ska nog göra iordning mig nu. Tiden går fort när man har roligt 🙂

Kramisar!

cn_image.size.friends-oral-history-01

Min favoritserie Vänner!