← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
juliaamanda

Det här med internationella kvinnodagen…

”Internationella kvinnodagen inträffar 8 mars varje år och uppmärksammar ojämställdhet och kvinnors situation över hela världen.”
Från Wikipedia

”Internationella mansdagen firas 19 november sedan 1999.
Fokus ligger kring pojkars och mäns hälsa, jämställdhet, relationer, familj och positiva manliga förebilder.”
Från Wikipedia

På internationella mansdagen verkar det som att det här med jämställdhet bara är en mindre del av dagen? Eller har jag fel?

Varför just uppmärksamma ojämställdhet just denna dag? Är det inte något som borde uppmärksammas varje dag? Eller är vi kvinnor inte lika viktiga som männen? Och det här med den kvinnliga stereotyperna? Kvinnor ska stå i köket?
Känns lite som att man glömmer bort kvinnor ibland och bara fokuserar på männen och deras åsikter. Rätta mig om jag har fel nu men hälften av alla människor på jorden är kvinnor. Utan kvinnor skulle inte dessa stereotyper finnas men männen skulle inte heller finnas. Likaså om det inte fanns några män så skulle ju inte kvinnor finnas? Så man kan ju tycka att alla är lika mycket värda och tjäna lika mycket, eller hur?

Med det här inlägget vill jag bara säga att alla är lika mycket värda och att man borde uppmärksamma jämställdhet lika mycket som idag, varje dag och inte bara en gång om året.