Ja nu jäklar! Har haft funderingar om att starta blogg ett tag nu men har inte haft ork att sätta mig ner och starta upp den! Men nu när jag satt hemma själv denna lördagskväll så slog tanken mig igen och eftersom jag sitter hemma ikväll när alla andra är ute och festar eller vad det nu är folk gör så skriver ett litet inlägg nu tänkte jag. (Skrev klart inlägget och det blev asbra men datorn hängde sig så var tvungen att stänga ner allt och inlägget försvann 🙁 så skriver om det nu).
Det första inlägget är svårast säger folk och ja det stämmer verkligen. Så vad ska man skriva om? Tänkte skriva lite om mig själv och om vad min lilla blogg kommer att handla om.
Jag heter Jacob men kallas även för Jury och är en kille på 17 år. Jag bor i vår kära huvudstad i konungariket Sverige med min familj. Mitt största intresse är musik och jag går på Stockholms estetiska gymnasium med inriktningen gitarr plus att jag sjunger lite då och då. En stor del av min blogg kommer med stor sannolikhet handla om musik, konserter, artister och låtar jag tycker är bra, musikvideor, instrument och mycket mer. Jag skulle nog kunna säga att jag är en väldigt glad och social människa oftast och spenderar många av mina timmar på olika fik runt om i vår lilla huvudstad. En annan stor del av bloggen kommer därför handla om mitt liv som översocial och hur mina dagar ser ut i skolan och på fritiden. Spontana och planerade äventyr med vänner och familj plus bilder. Är dessutom en filmnörd så kommer slänga in lite filmtips då och då. Detta är min första ”riktiga” blogg, det närmsta blogg jag varit är twitter, instagram, tumblr och ec bloggen tror dock inte riktigt att det är samma sak direkt men endå.
Eftersom jag inte har bestämt någon speciell inriktning på min blogg så får vi se vad som kommer upp på den, ska bli lite spännande och se hur detta ska gå. Hoppas att ni vill följa min blogg även om jag är ny i bloggvärlden och om ni har finurliga tips och idéer på vad jag skulle kunna ta upp och skriva om så får ni jättegärna säga till, skulle verkligen bli superglad då.
Hoppas ni får en mysig lördags kväll 

tack ^^
Åå va kul ^-^ lycka till eller va man ska säga cc’x