← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Life After 30

Bara vara…

I förmiddags satt jag och funderade rätt rejält på vad vi skulle kunna hitta på en fredagkväll, jag och Camilla. Jag planerade en mysig TV-kväll helt utan stress och bara vi två men ganska snart efter att ungarna hoppat i säng så fick hon en inbjudan att pyssla hos en väninna. Jag kunde ju gärna inte säga att hon skulle stanna hemma med tanke på att jag själv knappt varit hemma en kväll sen mitten på juni.

Så istället för en lugn hemmakväll med sambon så blev det en riktigt lugn hemmakväll framför datorn, med en kopp kaffe till vänster och Spotify till höger. Jag misströstar inte ett dugg. De senaste månaderna har det inte varit en lugn stund och det har tagit lite mer än en vecka att landa. Normalt brukar man få sitta uppe till tre-fyra på morgonen för att få en stund för sig själv så det här passar mig som handen i handsken.

Jag tänkte att jag skulle få fart på mitt bloggande rejält nu så nu sitter jag och pillar med bloggen för att göra den så bra som jag vill ha den – från grunden. Man blir ju tokig om stunder när man håller på så det är rätt bra att man inte är allt för trött och att man får gör det här i all ensamhet. Min favoritmånad av alla bloggmånader är annars december för då blir det per automatik att man lagar mycket rolig mat och det finns ju inget roligare att blogga om mat.

På tal om mat. Lyckades rejält med min kyckling ikväll, fylld med fetaost och klyftpotatis.

kyckling

Nu blir det påtår och kanske, ja jag vet inte. Kanske ingenting alls, sjukt skönt att inte veta vad jag ska göra. Bara vara.

1 svar på ”Bara vara…”

Kommentarer är stängda.