← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Life After 30

Fullspäckad dag

Den här lördagen har varit maxad på så många sätt att man nästan har svårt att ta in det. Lördagar brukade annars vara en av få dagar som jag var hemma i veckorna men efter att jag inte längre är involverad i den verksamheten längre så innebär det att jag har mycket mer tid hemma och ingen är lyckligare än jag själv över det. Jag trodde initialt att det skulle bli en hel del ångest men all den här tiden hemma har bara fått mig att komma både min sambo och mina barn mycket närmare.

Hur som helst, i morse klev jag upp snortidigt sett till hur länge jag brukar ligga och dra mig. Efter all bakning bar det av till svärmor i Mantorp där tanken var att jag skulle vara med barnen och Camilla skulle åka till Mobila (eller Depot Mantorp som det heter nu) för att kolla in julsaker på nyöppnade Dollarstore, men det slutade med att jag åkte. Väl där passerade jag Kalle P och insåg att jag var ”tvingen” att kompensera Camilla med ett par nya skor för att jag åkte istället för henne samtidigt passade jag på att köpa nya skor till Minna vars kängor inte direkt var vintervänliga. Snacka om fynd, jag fick  skor till Camilla och Minna för 300:- och hade det inte varit för utförsäljning hade den där lilla shoppingturen slutat på över tusenlappen.

Sen blev det Dollarstore en sväng där jag i princip inte hittade något av det jag ville ha. Visserligen hittade jag lite leksaker till barnen som vi ska använda i morgon och sen lite bakgrejer till mig själv, eller oss, men inte en pinal som gjorde lägenheten mer ”julig” än innan vi åkte. Jag konstaterar att Dollarstore har olika utbud på olika orter varav butiken i Mantorp var bra mycket mer utplockad än på andra orter.

Innan avfärd tillbaka till svärmor så hittade jag en stor bunke för bakning på CityGross  som jag letat efter under en längre tid, den kostade visserligen mer än vad jag hade hoppats men det kändes ändå som om det var ett ”måsteköp” inför all bakning. Sen blev det korv och pommes hos svärmor innan vi sakta drog oss hemåt igen, och med sakta menar jag att Östgötatrafiken borde söka nytt jobb. Vi fick vänta 32 minuter på tåget idag med fem trötta barn som frös och sen har de inte ens mage att gå ut med förseningen på sin app där man ALLTID kollar tiderna.

Det blev en heldag trots att vi i princip åkte tåg för att äta och fika hos svärmor. Otroligt rolig dag och i morgon väntar en minst lika rolig dag.

Nu blir det brödbak och lite TV innan sängen hägrar.