← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Life After 30

Revenge och dessert

Det blev en riktig mys-tisdag här hemma efter att vi krigat i säng ungarna i ett par timmar men innan vi hade lyckats med det så hade William slita av sig blöjan i sängen och kissat ner allt, Haylie matvägrade idag och har man diabetes så är det mer eller mindre livsfarligt. Minna var allmänt grinig över att jag inte ville spela ”finns i sjön” och Ella bokstavligen hatar mig för att jag tycker att hon ska äta maten som serveras istället för att inbilla sig att det här är en lyxrestaurang som man kan välja vilken måltid man vill ha.

Efter allt detta, framåt 21:30 så satte vi oss äntligen ner för lite mys-tisdag. För andra betyder det sex, för oss som har fem underbara barn betyder det att äta något gott och titta på Revenge, och precis det gjorde vi.

Chockladpudding med frusna hallon tillsammans med ett glas kaffe var som balsam för själen. Och avsnittet av Revenge var lika gastkramande som man kunde förvänta sig.