Igår var ingen bra dag för mig. Mina tankar och agerande var kaos. Jag tappade mig själv hårt i golvet kan man säga. Men jag tog upp mig själv och agerar. Jag ska hjälpa mig själv till att bli bättre, må bättre och vara mer storsint person än tidigare.
Idag vaknade jag sju av att R väckte mig, segt som fan men skönt efter en kopp kaffe och morgon ciggen. Jag har återigen fått nikotin beroendet, vilket jag lovade mig själv inte få igen. Men jag har inte mått så bra, inte som det sken jag ger andra. Jag ska ta ett steg i tagen och bekämpa sjukdomen igen. Sakta och säkert.
Jag är inte en dålig mamma eller person för att jag röker. Jag röker inte när hon är med mig eller när hon är där. Ingen har rätt och döma mig och jag kommer inte ta skit av andra. Jag har fått nog. Jag tänker framför allt inte döma mig själv, eller försöka iallafall. Handling visar mer än ord.
Nu ska jag sätta mig ner och tjocka mig till en bättre morgon dag.

