← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Lina Axmacher

Klassfoto

Idag har vi haft en underbar dag i solen, hoppas ni också har fått vara ute lite! Sommaren är här!!!

Vovvarna har tagit klassfoto!

Bakre raden från vänster: Flow Axmacher Freeland, Cash Axmacher Freeland, Amex Axmacher Freeland Wallin

Främre raden från vänster: Lisa, Smulan Widerström Axmacher

 

Nu måste jag få avreagera mig lite här. Något har irriterat mig på sistone och jag förstår inte folks mentalitet! Jag tycker att vart jag än åker med hundarna, sjöar skogar naturområden, ja vart fan jag än vänder mig så möts jag av skyltar: HÄR ÄR HUNDAR FÖRBJUDET! Varför då!? Vart i helvete ska dom få springa lösa och må bra då om inte i naturen??? Petersburg är ett bra exempel i Söderköping. Området är hur stort som helst och det är till och med ett naturreservat för att värna om djur och natur. Men tydligen inte alla djur. Nu förstår jag att om man har ”farliga” hundar som är opålitliga ska man naturligtvis ha dom i koppel men för oss som har ”vanliga” hundar…Vart i helvete ska vi få ha dom lösa och njuta av Guds fria natur!??????

Idag åkte vi till en öde badplats, inte en kotte där och mina hundar behöver svalka sig och motionera. Jag släppte dom och vi hann ha jättekul några minuter innan några kommunalarbetare kom och skällde ut mig. (Otrevliga tjuriga gubbjävlar) Hela sjön är ju full med fiskar och djur, skogen runt omkring kryllar också utav djur men just hundar får absolut inte ta del utav vår natur. Tänk då på de långhåriga hudarna som lider av värmen hela sommaren! Vi människor har ju pooler, badhus och simanläggningar. Kan då inte vovvarna få svalka sig i sjöarna!???

Vi blev bortskämda på Smultronstället idag! Här är i alla fall vovvar välkomna! 🙂

Till er som har iPhone/iPad. Detta spel är beroendeframkallande! Svinkul!!!! I cant stop playing!!!! Det heter ”Where is my water”

Till sist men INTE minst, JAG FYLLER ÅR IMORGON!!!!!!!!!!! 🙂

 

5 svar på ”Klassfoto”

  1. Ska man förbjuda hundar borde man definitivt förbjuda lösa BARN…de skriker, springer överallt, drar i och förstör saker…deras föräldrar tror att de äger marken med deras irriterande barnvagnar…men värst av allt är att barnen kissar både på marken och i sjöar. Vidrigt!!!

  2. Därför jag VÄLDIGT sällan badar i offentliga pooler, tänker på att alla barn kissar där i!

  3. Grattis på Födelsedagen pinglan hoppas du får en riktig härlig och mysig födelsedag med mycket kärlek och att alla dina drömmar och önskningar går i uppfyllelse kram från Sandra

  4. Hej Lina,
    håller helt med angående hundarna.Självklart måste dem ju få springa lösa någonstans och få bada i någon sjö.
    Grattis på födelsedagen!
    Kram

Kommentarer är stängda.