← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Linda

Gott nytt år!

20140101-140514.jpg

20140101-140554.jpg

20140101-140617.jpg

20140101-140646.jpg

20140101-140700.jpg

Här har ni lite bilder från igår. Det var inte lätt att få en bra bild på glittret jag hade på ögonlocken, men detta fick duga! Det var fint i alla fall. 🙂 kvällen var också väldigt trevlig, med samma människor och samma goda fondue som förra året skålade vi in året. Sweet.

Just nu sitter jag och suckar, stampar med fötterna lite diskret, sprätter med tårna och fumlar med fingrarna. Ja, mina vänner. Jag har följt nyårs-klyschan. Jag har fimpat.

Jag har inte berättat det, ens för pojkvännen. (Ska bli intressant och se hur lång tid det tar för honom att komma på!) Men herre-min-gud, vad detta är påfrestande. Aldrig ska jag börja igen för jag tänker inte ta mig igenom detta någonsin igen. Säger jag nu, som bara har varit vaken i 2 h… Men faktiskt, kroppen är lite chockad nu känner jag. Något är inte som det brukar och den vet att något saknas och att jag brytit någon vana, för jag känner en viss abstinens komma krypandes..

Men nu är det dags. Dags att ställa upp tillbaka. Ett tack. Nu ska jag ta bättre hand om min kropp, så som den ju faktiskt tar hand om mig varje dag. Gör ni det ni också!