Tja! Hoppas allt är bra med er? Jag mår bra, tackar som frågar. Hehe. Oförskämt bra. Jag ligger visserligen kvar i sängen och har bara sovit från kl typ 06 till 08, så jag mår ju inte underbart bra liksom, men ändå oförtjänt bra? Kan man säga så? Jag kan.
I fredags kom Martina hit på kvällsmat. Jag hade stått och lagat en god gratäng till oss och varit och köpt gott vin. Lyxfredag! Hennes påg spelar i samma lag som min, (dvs samma träningsläger) så vi båda behövde lite sällskap haha. Vid 12 åkte hon hem och jag skallade kudden strax därefter.
Igår däremot, blev det ös. Fast innan öset fick jag säga hej till bebis. Ååh! Lillknodden då <3 Sen var jag iväg och firade babys farfar som har fyllt 70. Jag vet inte om ni förstår innebörden ifall jag säger att de är danskar? Fest + danskar? Jo. SPRIT i mängder, haha.. Så jag hade min förfest där, kan man säga. Vin efter vin efter snaps efter snaps efter snaps efter likör och avslutningsvis en drink. Fint skareva!
Jag lyckas alltid ha flest glas vid min plats. How come?!? Glad för att säga ”ja” eller bara lättflirtad….? Tur att jag inte gillar whiskey. Ett glas till och jag hade fyllt upp halva diskmaskinen. ”Rolig att bjuda hem”..
I alla fall! Klockan 22.12 på pricken åkte jag tillbaka till stan. Klockan 23 var jag framme och gick då hem till Ida som jag skulle ut med. Fick prova lite ur hennes garderob pga klädbrist (älskling mobbar mig alltid när jag säger så. ”Vad fan har du fyllt 3 garderober med då?!” har jag hört ett par gånger…. Ni vet hur det är!)
Vi drog sedan hem till mig för att jag ville fräscha till mig och fixa håret lite innan vi drog ned. Jag hade tur, det blev mitt favoritställe denna helgen för att vi var på hennes förra helgen. Score! Väl där var det sisådär, hon hade lite mycket fokus på mobilen och pojkvännen under hela kvällen då de hade en liten tvist – vilket resulterade i att hon gick ut och ringde var 20 minut, hela kvällen. Det blev lite småsegt därav, men vad fan. Jag är inte den som är den! Alltså tjurade jag inte direkt för det, utan hittade DJns flickvän ensam som jag lyckades vifta till mig som råkar vara helt fantastisk. Vi dansade och släppte loss och hade sjukt kul. Konstigt det där, hur man bara totalklickar med vissa direkt, medan man med andra ibland behöver några gånger för att förstå sig på varandra, typ. Sen stod vi och dansade alla 3 tills Ida mötte upp pojkvännen och begav sig hemåt. Vi dansade vidare någon timme till innan mina fötter började gråta i klackaskorna. Väl utanför står Ida fortfarande kvar och väntar på sin kille som nu fastnat i diskution med någon vän, haha stackare.. Sen tog vi promenaden hem tillsammans alla 3, då vi bor bara något kvarter från varandra. 05 var jag hemma. 5!!!! Händer aldrig annars, börjar ju bli gammal och grå och trött någonstans där på vägen, men nä. Inatt hände det ofattbara. Jag var ute enda till morgonen. Halleluja. Haha.

Selfiiies. I ett av alla samtal mellan henne och pojkvän lekte jag med mobilkameran. Vi hade kul, jag och kameran. #foreveralone haha.
OCH IDAG KOMMER ÄLSKLING HEM! Om allt gått som det ska så landar han i Köpenhamn om bara 1.5 h. Längtan! Ska skämma bort honom med både mat och kärlek när han kommer hem!
Puss fikusar (haha, finisar*. Puss autocorrect), önskar er en härlig söndag!


Hoppas att du haft en super bra helg och att din vecka kommer bli kanon! 🙂
Har även en veckans blogg igång just nu, var jätte gärna med om du vill!
Kram