Utgång

Det blev faktiskt utgång igår. Jag satt trött i soffan hos mamma och pappa framför melodifestivalen, när jag plötsligt fick reda på att Elin, som råkar vara den enda tösabiten jag verkligen har roligt på dansgolvet med (förutom bästavän, men vi festar ju typ aldrig ändå) skulle ut, till vårt favoritställe med en annan Elin. Jag tänkte att jag ändå var tvungen att vara vaken till typ 3 eftersom mannen ändå skulle vara ute tills dess. Är ju som bekant den mest lättväckta personen.

Så jag tänkte mest ”äh, vad fan” och ruskade upp mig, tog bussen hem och började göra vid mig. Fick låna em tröja från mamsen också som satt riktigt fint på, kul! Vid 12 var jag kvar och hela kalaset tog bara 1 h. Rekord för att bli snygg!

Vi dansade ett tag men musiken vart dessvärre ingen höjdare igår (mest house) så när han väl började kicka igång rnb/hiphop-godingarna så var vi redan så trötta i ben och fötter efter att ha smådiggat lite i höga klackar till skitmusik, att vi typ tappade allt lite. Elin vart trött vid 2 och drog hem, så där stod jag själv med en killkompis och kände hur det blev dags för mig med. Mötte upp mannen, köpte mat, snackade med lite vänner jag träffade påväg hem och åt + somnade med huvudvärk.

Vaknade dessvärre mera huvudvärk från helvetet med och känner av den fortfarande.. Tråkigt. Det är ingen bakfylle-värk känner jag, vilket gör det lite jobbigare. Då vet man inte med säkerhet att det ”blir bättre under kvällen” liksom.

Aja, nog malt. Kvällen var alltså lite sisådär, men är ändå glad att jag följde med. Nu ska jag fortsätta må halvkasst och titta på ”runaway bride”. Puss.

20140209-160814.jpg
Detta var typ dessvärre den enda bilden som togs med min mobil..

20140209-161049.jpg
Bortsett från denna. Men den var kanske inte så rolig.