← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv

Wordfreud och ordspel är kul

Nu har jag blivit word freud nörd också, det var ju skitkul ju =) Inte behöver man spela hela tiden heller, bara lägga ner mobben tills man har tid nästa gång.

Jag har alltid tyckt om att leka med ord i spel, word freud, word slinger, book worm, alfapet och korsord mm. mm. Det är en bra hjärngympa att hålla cellerna i trim =)

Har läst och hört att man kan hålla det mesta av demensen på avstånd (inte kanske till 100 %, men en stor del iaf) med att gympa hjärnan ofta. 

Idag har jag haft en vanlig måndag, har packat upp lite saker och sorterat, diskat och packat ner de saker som ska säljas på loppisen i helgen och kastas det som inte går att sälja.

Har plockat och sorterat en massa kläder som ska till second hand butik och vissa utvalda kläder ska brännas och gå upp i rök när det är dag som inte det blåser så mycket.

Usch, det tar aldrig slut på grejerna, det är grejer ifrån 3 hel som ska sorteras så vi får plats att bo normalt än vi gör nu. Det är kartonger i garaget och i huset fulla med grejer de tomma fylls på till loppisen. Jag hoppas vi får mycket sålt, så vi slipper få hem det igen.

 

Nu blir det lite tv tittande innan kudden kallar.

Go natt.

Maria