← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Malin Lundblad

14:46

Visa orginalbild

Nu sitter vi parkerade på läktaren, semifinalen i damtennis mellan italienska Flavia Pennetta och danska Caroline Wozniacki har precis börjat. Vi är rejält mätta efter en ljuvlig lunchbuffé på restaurangen Sand.

Inget regn än så länge, och när solen tittar fram blir det riktigt varmt. Matkoman har satt in, plus trötthet efter den tidiga morgonen. Tur att plaststolarna är ganska obekväma, annars hade det funnits en viss tupplursrisk.

Uppdatering: Caroline vann matchen! Och trots de obekväma stolarna lyckades jag somna om och om igen. Försökte att räkna i huvudet för att hålla mig vaken men kom aldrig längre än till fem innan jag nickade till igen. (Vet inte varför jag fick för mig att det skulle hjälpa, att ”räkna får” är ju ett klassiskt trick för att somna och att räkna sekunder kan väl knappast anses roligare…)

Hemma nu, har hyrt film, köpt ostkaka och ska se om jag lyckas hålla mig vaken ett par timmar till i alla fall.

1 svar på ”14:46”

Kommentarer är stängda.