Vissa söndagar har jag knappt vaknat vid den här tiden (inte så ofta, i och för sig), men idag har jag redan hunnit en hel del.
Vaknade vid sju eftersom jag desperat behöver tvätta och var helt säker på att ingen (annan) galning skulle få för sig att ta första tvättiden en söndag. Jag hade fel. Gick och la mig igen.
Vid tio var det dags att bege sig till Rigoletto, där det var galapremiär för nya Tingeling-filmen. Barnfilmspremiärer är inte idealiska att bevaka — det kommer i och för sig en del kändisföräldrar, men eftersom de har otåliga barn springande runt benen (”kan vi gå in i salongen nu?” ”Mamma, jag vill ha popcorn”) är de lätt distraherade när man ska försöka intervjua dem.
Jag lyckades i alla fall få en pratstund med Bingo Rimér, Marie Serneholt, Hanna Hedlund och Helena af Sandeberg.
Skippade själva filmen (jag är nog inte rätt målgrupp) och begav mig till Balance för att träna istället, när jag ändå var i krokarna. Satt sedan i bastun tills jag nästan smält bort.
Nu: hemma igen och ska bränna av ett par avsnitt av Gossip Girl med Kungen i knät innan det är dags för min duktiga vän Amanda Eneroth att spela på Mosebacke ikväll.
Söta var barnen i alla fall…
