
Ovan ser ni vad som blir bloggtemat för denna vecka. Film är något jag älskar passionerat, så detta kommer bli kul!
Om jag inte hade blivit journalist så hade jag velat jobba med film. Vet ni vad jag tror är det roligaste jobb som finns? Att klippa ihop trailers. Att välja ut de scener som bäst illustrerar vad filmen handlar om, hitta en fantastiskt bra låt och sen redigera det till ett par minuters minifilm som får folk att vilja springa till bion.
Här kommer en liten snabbredovisning av de filmer jag såg i helgen.
Film 1 (fredag kväll): Veronika bestämmer sig för att dö
Jag började läsa boken för ett par somrar sen, men läste aldrig klart den. Därför var jag lite nyfiken på hur berättelsen slutade. Och eftersom jag hade väldigt låga förväntningar på själva filmen den har fått usel kritik så blev jag nästan positivt överraskad. Jag tyckte den var riktigt fin. Och så gillar jag filmer man kan grina till.
Film 2 (söndag eftermiddag): Den fantastiska räven
Okej, den här bion var det inte jag som valde (jag tror att Martin mest ville se den för att George Clooney gör huvudrollsrösten). Men ibland är det ju bra att se filmer man aldrig självmant skulle kolla på. Dock inte denna gång. Jag älskade Roald Dahl (som skrivit boken) när jag var liten, men det här var ett riktigt bottennapp.
Film 3 (söndag kväll): Wall Street

På ovan nämnda bio visade de en trailer för uppföljaren till Wall Street, så vi blev väldigt sugna på att se ettan (igen, för Martin för första gången, för mig). Riktigt häftig film, jag älskar den där börsmäklar-atmosfären, även om jag aldrig själv skulle vilja jobba så. Nu är jag rejält laddad inför tvåan!
