← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Malin Lundblad

Armen i vinkel

På fredag är det midsommarfirande hos min kära syster Jenny och jag har blivit tilldelad ansvaret för två saker: paj och nubbevisor. Är det någon som har en bra nubbevisa på lager, tro? (Eller en paj för den delen?)

Jag läste ett flertal fina visor av Calle Norlén i Amelia, hoppas att jag inte slängt tidningen redan bara. Annars funderar jag på att komponera en egen snapsvisa, kanske till tonerna av Alexander Rybaks Fairytale. Jag var först inne på La Voix, men kom på att alla kanske inte har lika fantastisk operaröst som jag.


Med Emilia, midsommaren 2007

4 svar på ”Armen i vinkel”

  1. Visst har jag det. Men om det tar för mycket plats här kan du ju bara radera som attan efter du klippt och klistrat:

    Soltorkad tomat och ruccolapaj:

    Pajdeg/skal:

    2 1/2 dl vetemjöl
    1 1/2 dl havregryn
    115 gram smör/margarin
    3-4 tsk kallt vatten.

    Mixa havregryn och mjöl i matberedare eller med mixerstav så att havregrynen blir malda. Fortsätt mixa med kallt smör och vattnet till en klump.

    Tryck ut pajdegen i en pajform. Låt den vila i kylskåp i 30-45 minuter. Ta ut den ur kylen och nagga med gaffel.

    Förgrädda pajskalet i ugnen på 225 grader i mitten på "vanlig över och under värme", eller 190 grader på varmluft.

    Under tiden hackar du 8-10 soltorkade tomater från burk (marinerade ICA’s, Willys eller Santa Marias till exempel) i mindre strimlor.

    Skölj ett stort tråg eller stor påse ruccolasallad och låt rinna av.

    Hacka 2-3 vitlöksklyftor.

    Fräs vitlöken i margarin/smör och olivolja i teflonpanna (vitlöken ska inte bli brun utan glansig). Ha i ruccola och strimlade tomaterna och fräs på låg värme i ca 5-6 minuter (ruccolan ska krympa en del).

    Äggstanning:

    3-4 ägg (beroende på storlek)
    2 dl creme fraiche
    1/2 dl matlagnings eller mellangrädde
    salt och malen svartpeppar efter smak
    Vispa ihop med gaffel.

    Sprid ut ruccola och tomatröran i det förgräddade pajskalet.
    Häll försiktigt över äggstanningen över.

    Grädda i mitten av ugnen (200 grader/varmluft ca 185-190). Ca 35-40 minuter. Den ska bli gyllene på kanterna av skalet och få färg ovanpå (äggstanningen ska stanna och inte rinna och vara gyllene i färgen ovanpå).

    Passar att värma i ca 20 minuter i ca 200 grader före servering (med ugnsfolie ovanpå för att inte bränna) och är god med sallad till.

  2. Och pajskalet ska förgräddas i 10 minuter skulle det stå också förstås.

    Jag brukar ha i några fler soltorkade tomater än 8-10 om pajformen är ganska stor också (receptet är gjort efter en "gammaldags" pajform som ofta är lite mindre än dagens).

  3. Nubbevisor, nej. Paj, ja. Det är jättegott med soltorkad tomat och ruccolapaj måste jag säga. Lätt och snabbt fixat. Vet inte om det är så "midsommaraktigt" i smaken, men gott är det i alla fall.

Kommentarer är stängda.