← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Malin Lundblad

Hoppas, hoppas

 

Klockan 17.30 ska jag och Martin på en privat lägenhetsvisning som jag hoppas väldigt mycket på. Så snart kommer jag antingen att vara jätteglad eller väldigt besviken.

Uppdatering 16.03: Det blev ”väldigt besviken”. Eller nej, jag är inte besviken, jag är förbannad. Mäklaren, som jag har god lust att namnge men låter bli, ringde precis och berättade att hon sålt lägenheten till ett annat par som var och tittade på den klockan 12 i dag.

Tycker att det är dålig stil eftersom det stod ”acceptpris” och inte ”fast pris”, vilket ska betyda att det är öppet för budgivning. Det här är alltså mäklaren som aldrig ringde tillbaka till mig igår trots upprepade telefonsamtal samt röstmeddelande och mejl. Hade jag inte ringt ännu en gång sent i går eftermiddag tror jag aldrig att hon hade ringt upp, och det hade väl varit lika bra. Om du bor på Kungsholmen/Essingeöarna och letar mäklare för att sälja din lägenhet, mejla mig så berättar jag vilken mäklare du INTE ska välja.

 

2 svar på ”Hoppas, hoppas”

  1. Tydligen hade hon haft uppemot 30 privatvisningar av den här lägenheten och säljarna valde att ta det första bud de fick. Enligt min mäklare som ringde upp henne. I love her. Min mäklare alltså.

Kommentarer är stängda.