← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Malin Lundblad

På SÖNDAG ska jag sova!

Det har varit så sjukt tufft att komma upp om morgnarna den här veckan. Varje dag har jag tänkt: ”På lördag! På lördag kan jag sova hur sent jag vill!” Riktigt sett fram emot det. Längtat.

Sen kom jag på att jag förra veckan fick en inbjudan till premiären av specialutgåvan av Disneyklassikern Pinnochio nu på lördag. Jag mejlade precis till PR-byrån som har hand om galapremiären för att höra efter om det verkligen var några kändisar som skulle gå dit.

Det kan nog inte vara så många, tänkte (nästan hoppades) jag. Klockan tio en lördagsmorgon. Vilken kändis orkar släpa sig upp då?

Tänk så fel man kan ha. PR-killen mejlade mig en OSA-lista som var längre än Madonnas garageuppfart. Och jag såg min sovmorgon rinna ner i avloppet.

Nåja. Jag ska inte klaga. Det är en röda mattan-bloggares plikt. Sova kan jag göra på söndag.


”Sorry, Malin.”