Försöker rensa leksaker, ta bort dem absolut små bebisleksakerna som är från 0-6mån men sonen tycker att det är roligt att ”hjälpa till” så ger upp nu!
Blir att ta en kopp te o titta på när han river i allt i stället 🙂
Börjar bli klart på övervåningen 🙂 skönt att faktist rensa alla saker som inte blivit rensade sedan vi flyttade ihop (5 år sedan) och sälja saker som man inte behöver längre 🙂
På tal om något annat. Har följt Kissies blogg ett tag nu o observerat henne. Följer även kenzas blogg och nu börjar jg förstå irritationen på kissie… Att kopiera rakt av av andra o härma kenza.. Nja, inte ok! Men det är väl så hon har blivit framgångsrik.. Undrar dock hur hon mår egentligen. Förstår att hon reser för att få andrum. Kan inte vara lätt att leva på de samvetet. Jag skulle inte kunna de ialf..
Ska ta fram lite andra kläder snart, som är lite lättare att komma i och ur med tanke på klänningen som ska testas 🙂
Känns konstigt att åka iväg utan barn, släpar ju med honom överallt ^^ förstår inte bekväma människor som har barnvakt hela tiden, inte konstigt att barnen inte vet hur dem ska bete sig borta! Dem får ju aldrig vara med! Syftar inte på någon utan menar i allmänt… Såg en liten (2år?) som var med på marieberg hör om dagen och man såg hur mamman skämdes! -Varför?! Ungen testade ju hur långt han kunde gå.. O det verkade som att han kunde gå väääldigt långt eftersom hon jagade honom för att han smet åt andra hållet hela tiden, la sig på golvet o skrek och skrattade om vart annat. LYFT UPP UNGEN UNDER ARMEN o låt honom skrika! Var konsekvent o tala om vad som gäller! Hon hade sele i vagnen så vad var problemet?! Jo i dagens samhälle så blir man anmäld av soc direkt! Folk såg ner på den stackars mamman!
Tyckte dock inte synd om henne! Hon har skapat situationen själv!
Mitt råd till dem som har det likadant: Ta med era barn överallt!
Varför sonen får vara hemma idag är för att pappa har bilen och jag ska låna morfars bil och den finns det djur i. Annars hade han fått följa med o suttit i vagnen. Tänkte ta bussen först men dem gick inte in lagom till min tid.
Uppfostra era barn o låt inte dem uppfostra er!
