Å vad arg jag blir. Känner ilskan krypa i kroppen, så intensiv att jag inte riktigt vet hur eller vart jag ska göra av den.
Anledningen är samma som alla andra gånger; samhällets syn på oss med funktionsnedsättningar.
Bara för att jag har ADHD så ska jag tydligen behöva vänta med något så självklart som körkort.
Bara för att jag blivit född annorlunda så ska jag behöva ett intyg på det för att överhuvudtaget kunna få köra bil.
Att synprov är obligatoriskt förstår jag. Men ett intyg på att du har ADHD? Varför då? Jag medicinerar inte ens. Hur skulle min ADHD kunna påverka min förmåga att köra bil? Blir nästan lika kränkt som jag blev igår under mötet med en kontaktperson. Denna människa påstod sig veta hur vi med ADHD tänker, känner och fungerar. Hon har inte själv diagnosen men hade lång ”erfarenhet”. Hur kan hon skaffa sig erfarenhet utan att själv ha ADHD? undrade jag. Hon fnös och upprepade att hon minsann visste exakt hur sådana med adhd fungerade. Sedan påstod hon att vi har brist på känslomässig förmåga och struktur. Vi som är de mest känslosamma och strukturerade människorna i världen! Nej usch, sådana personer kräks jag på. Hur som helst, nu tillbaka till det här med körkortet.
Fick snällt ta och ringa till Gylle (Psykiatrin i Borlänge) för att boka en tid för ett intyg. Detta var i mars. Jag har fortfarande inte fått någon tid.
Jag får stå vid sidan av och titta på när en efter en i min teorigrupp får sitt förarbevis. Allting är betalat och klart men jag får inte ens sätta mig i bilen.
Varför? För att jag föddes med en superkraft, i folkmun kallad ADHD. Jag kan inte vara ensam om att få utstå det här.
Vart finns mina bröder och systrar? Vi måste protestera!
/ Arg

Hej, jag är Theresa Williams Efter att i förhållande till Anderson i flera år, han gjorde slut med mig, jag gjorde allt för att få honom tillbaka, men allt var förgäves, jag ville att han tillbaka så mycket på grund av den kärlek jag har för honom, jag bad honom med allt jag gjort löften, men han vägrade. Jag förklarade mitt problem för min vän och hon föreslog att jag hellre bör kontakta en stavnings caster som kunde hjälpa mig kasta en trollformel för att föra honom tillbaka, men jag är den typ som aldrig trott på stava, hade jag inget annat val än att prova det, jag postade stavnings caster, och han berättade att det var inga problem att allt kommer att bli okej innan tre dagar, att mitt ex kommer att återvända till mig innan tre dagar, kastade han förtrollningen och överraskande i den andra dagen, var det runt 04:00. Min ex ringde mig, jag blev så förvånad, jag besvarade samtal och allt han sade var att han var så ledsen för allt som hände att han ville att jag skulle återvända till honom, att han älskar mig så mycket. Jag var så glad och gick till honom som var hur vi började leva tillsammans lyckligt igen. Sedan dess har jag gjort löfte om att vem som helst vet jag att ha en relation problem, skulle jag vara till hjälp för personen genom att hänvisa honom eller henne till den enda riktiga och kraftfull spell caster som hjälpt mig med mitt problem. e-post: [email protected] kan skicka honom om du behöver hans hjälp i din relation eller något annat fall.
1) Love Spells
2) förlorad kärlek Spells
3) skilsmässa Spells
4) Förbindelse Spells
5) Bindande Spell.
6) Breakup Spells
7) Bannlys en tidigare älskare
8.) Du vill främjas på kontoret / Lottery spell
9) vill tillfredsställa din älskare
Kontakta denna stora man om du har något problem för en hållbar lösning
genom [email protected]
Hej Nadja
Visste du att vi är inskrivna i diskrimineringslagen. Funktionshinder står med i den lagen sedan den 1/1-2015. Vi ska inte bli sämre behandlande än någon annan. Jag håller just nu med på försöka behålla mitt jobb som jag blivit uppsagd ifrån på ett felaktigt sätt.
Mvh Mattias 39
Jag hade också jättemycket problem med att få körkortstillstånd pga min ADHD. Väntade på intyg från min läkare som tog ungefär 2 månader att få. Sen för att få körkortstillstånd så skickade jag in intyget.. det tog 6 månader för dom på transportstyrelsen att godkänna min ansökan och sedan skicka hem ett brev på att jag var godkänd. Det gjorde min motivation till att skaffa körkort mindre. Håller fortfarande på med det.