Å vad trött jag blir! Lika bra att jag tar och delar med mig till er, kära läsare, för jag känner att jag inte palllar
hålla inne med det här längre. Har försökt att göra allt i min makt för att det ska bli bättre men inget jag gör verkar hjälpa. Känner mig helt maktlös!
I en veckas tid har jag haft så jävla svårt att sova. Och när sömnen inte funkar för mig då gör ingenting det. Ännu en fin sak med adhd, allting måste vara exakt som det alltid är annars får vi inte tillvaron att gå ihop. Så nu är det rent kaos i kroppen på mig. Huvudet snurrar och värker, benen skakar och det flimrar för ögonen. Jag är så förbannat trött att jag råkade slänga Charlies napp i soporna igår, trodde att det var en tom plastförpackning.. Amen förstår ni?!

Jag har alltid haft lite problem med att sova, d.v.s. det har tagit ganska lång tid innan min kropp kommit till ro och skallen slutat snurra av en massa jävla tankar som en jävla tvättmaskin. Men nu! Det spelar ingen roll hur trött jag är, hur sent det är. Jag bara ligger och vrider på mig, i timmar, innan jag slutligen ger upp och går upp ur sängen. Om vi säger att jag lägger mig elva så ligger jag vaken framtill fem-sex då jag kanske somnar om jag har tur. Sover en kort stund för att sedan vakna igen. Och skulle jag mot förmodan somna så är det en orolig sömn. Hoppar till vid minsta ljud och vaknar. Visst, jag har alltid varit lättväckt.. Men det här?! Det är ju löjligt. Och frustrerande när du har en liten bebis att ta hand om och bara måste få vardagen att gå ihop.
För hon har börjat sova kanonbra på nätterna nu (om man inte räknar de få tillfällena då hon får ont i magen, igår var ett sådant men i liten skala, hon somnade tolv), somnar klockan sju varje kväll och sover till tre då hon vill ha ett mål mat för att sedan somna om och sova till sju, vara vaken en liten stund (ca en timme medan jag får upp Johne till skolan) somnar sedan om och sover till tio då hon är vaken ett par timmar. Ni ser själva, jag har en stor tur med en bebis som i princip sover hela nätter vid en månads ålder ( det är inte vanligt) och jag får inte ens njuta av det! Känns som jag provat allt. Jag har försökt sova på vårt rum, inne hos John, på soffan, med öronproppar, ta ett bad strax före, en promenad..Ingenting hjälper. Snälla, har ni några råd? Jag får ingenting att gå ihop med den här sömnlösheten. Inatt har jag bara fått sova tre timmar, likadant igår. Jag kan inte ens tänka klart. Och som om det inte vore tillräckligt så har Charlie en riktig gnälldag. Hon gråter så fort nappen åker ut (vilket blir många gånger på en minut eftersom hon själv tar ut den, dumma unge) och verkar inte alls riktigt nöjd. Misstänker att hon börjar bli förkyld hon också. Hon låter lite täppt och har snor i näsan (inte rinnigt). Klarar inte av ett förkylt spädbarn just nu så hoppas att jag har fel.

Har ni några tips för att jag ska kunna somna? Känner mig hur pigg som helst fast jag är supertrött. Det är som om kroppen inte kan komma till ro.
Bör jag prova sömntabletter? Hur funkar det? Vilken sort isf? Hur har ni gjort för att kunna somna? Tar emot alla tips omgående. Jag är helt förtvivlad på mig själv. Pallar snart inte längre! Orkar knappt ens med mina älskade ungar, och då är det riktigt illa.. Fattas bara att John ska bli magsjuk också. Då är allt verkligen tipptopp!


7om1tb Your current blogs normally have got alot of really up to date info. Where do you come up with this? Just stating you are very creative. Thanks again
Jag tar Quetiapin på kvällen innan jag ska gå och lägga mig. Den lägger sig som ”bomull” över tankarna och gör att inte hjärnan går på högvarv. Jag har även ett ”kjedjetäcke” som jag fått av min arbetsterapeut. Det klarar jag mig inte utan. Spikmatta har oxå funkat men kräver en del ”arbete” innan du kan använda den fullt ut. Lycka till! Kram ❤️
zolpidem 10mg då blir det fart i sömnen kan du ge dig attan på
Hej! Melatonin är kroppens eget sömnhormon, fungerar bra tycker jag. Bolltäcke har jag prövat men det är oskönt, köpte sedan ett riktigt tungt duntäcke till mig och till sonen som också har adhd, det funkar perfekt!
Sonen tycker att det är mycket mycket avslappnande när jag ”trycker” honom till sömns. Börja vid fötterna, sätt en hand på varje fot och tryck lätt i några sekunder, ovanpå täcket, flytta sedan händerna några centimeter upp, tryck, och fortsätt hela vägen upp till axlarna, repetera några ggr. Det är faktiskt vansinnigt avslappnande och bör funka även på spädbarnet om det skulle behövas.
Lycka till!
Vi verkar va ganska lika du och jag och för mig har följande fungerat bäst mot sömnlösheten:
Magnesium, spikmatta men framförallt akupunktur. Sömnmedel i all ära men det är inget bra i längden:-(
Förstår dig jätte mycket!!! Har varit/är i samma sits. Har själv mått skit hela livet och aldrig förstått varför och aldrig fått hjälp. Det var först när jag blev gravid som jag började bli tagen på allvar. Diagnosen fick jag först ett år efter barnet var fött å då 40år fyllda. Har både ADHD och Asperger/ Autism. Å när jag läser det du skriver funderar jag på om sjukvården kollat upp om du har autism?
Nå väl.. För att ge input till dina problem om sömn. Bolltäcke kan du få ordinerat av en arbetsterapeut. Jätte viktigt att du får sova. Bolltäcket lixom ”trycker” ned en så man tvingas vila på grund av dess tyngd. Själv har jag det tyngsta. Om du fortfarande ammar skulle jag rekommendera att ibland använda mjölkersättning. Vilken går att hälla direkt i flaskan utan att värma. Min son älskade det och medförde att min man och mamma kunde avlasta mig. Semper har färdiga tetror. En insomningstablett kan vara bra att ta tex när babyn har somnat på kvällen för att själv tvinga dig till ro en stund. Kolla dock med din doktor vad som kan vara bra. Skulle också rekommendera att du tar kontakt med kommunen och hör om de har någon hjälp att bistå med. Har du en kuratorskontakt så kan denne underlätta i kommunikationen med kommun och även bistå med annan kunskap.
sativa indica gräs eller hasch är det bästa för sömn, lyssna inte på folk som förespråkar syntetiska kemikalier som kan sabba hjärnan och ge ångest..
Hej
Gå in på pmsweden.se…
Där finns något som heter FITLINE, det är vitaminer och mineraler som består av frukt och grönt.
Jag vet jättemånga som blivit bra/bättre i sin ADHD genom att ta det.
Det hjälper mot mycket, har själv blivit helt frisk från sjukdomars.
Det tar en hel evighet att berätta vad det egentlige är så mitt råd är att gå på något BA möten som finns runt om i landet. Gå in på Facebook och sök på fitline alt pm alt pmsweden så kommer där säkert upp något. Du kan oxå ringa PMSweden och fråga var dom har någon där du bor som kan komma och prata med dig.
Man måste pröva ALLT innan man dömer något…
Ett annat tips som jag fått ang ADHA är att byta ut all till laktos
Lycka till
Hej,
Jobbar med barn som har samma diagnos som dig och flera av dem äter Circadin för att få hjälp med sömnen. faktum är att jag själv, på vinterhalvåret, äter samma medicin.
Circadin består av melantonin som är kroppens eget sömnhormon och ger i stort sett inga biverkningar. Jag har hört en person beskriva det som om han är lätt bakfull på morgonen då han tagit tabletterna. Men jag har inte märkt något och inga av de barn jag känner har sagt något. Dessutom är medicinen inte beroendeframkallande.
Kolla upp med din läkare. Men stå på dig och läkaren om är tveksam. Medicinen är relativt ny och läser läkaren bara i FASS kommer hen tro att den är till för pensionärer och bara skall tas några veckor i stöten. Jag vet inte om min mailadress syns för dig. Men gör den det och du har frågor kan du alltid maila mig.
/Olav
Hej
Jag började ta concerta på em. Då kan jag tömma hjärnan och koncentrera mig på att sova.
Tack för en fin text om hur det är att ha ADHD/ADD, bästa jag läst på länge! Känner så igen mig!
Vill tipsa om Melatonin, finns naturligt i kroppen och reglerar vår dygnsrytmen, men hos oss med ADHD brister den. Du får den utskriven hos läkare, det hjälper!
Hej. Det finns både ”bolltäcken & ”kedjetäcken” som folk med adhd sover myyyycket bättre med. Finns även i olika vikter. Har för mgi du kan få sådant via vården.
Hör dig för. (kostar flera tusen om man ska köpa det själv)
Vad man med adhd föredrar är olika till varje person.
Sedan finns det en bra nässug för täppta småbarn, som heter ”Otri-Baby” på apoteket, inte alls dyr, funkar på mina täppta småbarn, även om dom inte gillar den så hjälper den.
Hoppas det fixar sig för dig/er…Mvh Lola
Hoppas du inte missförstår mig,jag uttryckte mig lite klantigt,,,,Menade inte att du skulle ta insomningstabletter nu,i stället för sömnmedicin…..Utan när Charlie fått en riktig dygnsrytm,då är det ett bra alternativ..Du somnar ganska snabbt,vaknar utvilad även om du blir väckt på morgonen av Charlie bara för att du fått en sammanhållen sömn under natten…Kram …//Jocke
Instämmer också med Joakim. Du behöver lugn och rutiner i din tillvaro nu. Kanske Jim kan spela hos kompisar i stället för att dom är hos er. Och du o Charlie behöver nog honom också när han är hemma.
Jag vet hur det känns att inte kunna sova när huvudet är fullt med snurr. Hade ångest och depression för två år sen och det var jättejobbigt. Fick bra medicin och mår bra nu. Tycker du ska försöka få hjälp hos läkare så du också får må bra. Hoppas det ordnar sej snart. Charlie behöver en mamma som mår bra också. Vet när mina var små och jag var trött ibland ( man blir trött av bebisar) så kände dom det och blev kinkiga. Stor kram!!!
Bra skrivet av farfarsgubben, och brukar du dricka kaffe efter kl. 18.00, så skippa det
Hej!
Så här är det,sömntabletter…..Hmmm visst du kanske somnar då,men skulle inte tro att du vaknar om det skulle behövas,när Charlie vaknar för att äta eller om magen krånglar…Du får helt enkelt sätta ned foten och sluta att tillåta spelpartyn,med Jim’s kompisar.Både Jim och Niklas borde fatta bättre…Jag blir så jävla förbannad på sånt här.Är man småbarnsförälder.kan man inte ha spelkompisar inneboende dygnsvis… Och du ska passa på att sova själv,när Charlie sover dagtid.Så måste man göra för att orka med nätterna.Visst blir det lite hackig sömn…men varje timme du kan få är värdefull,kan bara trösta dig med att,dom här nattmålen kaommer att försvinna när Charlie blir lite större….Då är en insomningstablett..Typ Imovane ett bra alternativ för dig….Kram från Farfarsgubben