← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
mariaslife

Fredag

Helg! Även om det för mig inte är någon jätteskillnad i sysslor så känns det ändå så skönt! Det är som att luften ändras lite och kroppen kopplar automatiskt om till helgläge. Jag älskar att spendera fredagar med att åka och storhandla, städa hela lägneheten och köpa in färska blommor att ställa på bordet! Laga en god middag med efterrätt och mysa.

Det blev i alla fall ingen bortamatch då den måste ställas in på grund av snö. Är såklart tacksam för att jag inte blir ensam,  dock mindre tacksam över inställningsorsaken: ”på grund av snö”. Snö liksom, igen!
Största problemet är dock mina jackor. Jag hade tänkt klara mig på dem jag har tills det blir varmare, men det börjar bli rätt tajt, och alltid när jag står där och drar in magen för att kunna sätta fast jackan så känner jag mig lite som Peter Harryson som ledde ”Så ska det låta” för ett antal år sen. Det spänner – men det går!

/

Jag ska nu skriva handelslista. (Att åka till ett köpcenter för att ”strosa runt utan konkreta mål” med älsk är ungefär lika stressande som att sitta i bilen påväg till Arlanda för två veckor i Thailand och börja fundera på om man glömde att dra ur plattången. Eller mer som plattång och spisplattor (alla fyra).) Har man en lista kan jag dock låta honom snurra runt med den under tiden som jag kan gå och titta på pastaskruvar, jämföra vaniljpulver och börja googla recept på mexianskt kaffe. Sen möts vi vid kassorna – glada och nöjda. Win- win!

Härlig fredag till er! PUSS!

 

Dagens efterrätt kladdkaka och fredagsbild