Igår var det matchdag plus väldigt bra väder. Båda två ”inte hemma”-orsaker för min del, och därav dåligt med bloggandet. Såg även till att hinna med ett ordentligt träningspass på förmiddagen innan vi åkte iväg till stadion, vilket var skönt. Det finns en skogsslinga som vi alltid brukar gå, och då det är mjukt underlag är den helt perfekt att springa på. Att vagnen skramlar och på och kanske får utstå lite fler hopp och gupp och grus och grenar än det väl eventuell är tänkt är en annan historia. (”Lättstyrd, liten vagn som är perfekt för snäva svängar i shoppingcentrum”, var väl den vanligaste beskrivningen då jag satt och googlade barnvagnar, känns väl sådär träffande på mig, haha).
Idag har vi också haft bra väder men det har varit desto långsammare tempo Jag har känt mig ungefär som den gubben (pensionerade mannen) som jag delar träningsställe med på förmiddagarna. Eller ja, medan jag skuttar upp och ner och står på händer (eller står på näsan för den delen också) så ligger han på sin filt i ett par korta simbyxor och solar och matar kråkor med brödbitar. Sen så säger vi hejdå till varandra när den ena av oss går, eller ”kyss” då, och nickar glatt. (Tyska för hejdå. Fri stavning från min sida.) Rätt trevligt, och vi har båda en förståelse för varandras beteenden. Hursomhelst – idag var jag han. Vår stillsamma solande gubbe. Och det var rätt skönt faktiskt. 🙂
Nu ska vi ta kväll här, och jag väntar på lite varma mackor, nom nom. 🙂 Något som händer när man lär sig ett språk via den andra är att man ju även tar del av den andres uttryck (lite omedvetet), och ett sånt uttryck som jag fört vidare är ”snabbt som vinden”. Uttrycket i sig finns ju i svenskan, men jag använder det kanske ibland mer som en töntig synonym för ”snabbt/fort”, även uttalat med ett visst tryck. I vart fall så är nu mackorna på gång, och Krisu gav nyss besked om att de kommer ”snabbt som vinden älskling!”. 😀 (Nåja, det är väl desto mer lättanpassat än när jag lät bli att rätta honom på skillnaden mellan trosor och kalsonger i början när vi träffades. Jag menar va, ni kan väl förstå hur otroligt roligt jag hade när han ibland letade efter sina trosor. :D)
Ha en fin söndagkväll! Puss.
Dagens.

