Något jag definitivt kan bocka av från påsken som varit är ätandet. Allt från frukostar till brunchar till trerättersmiddag och all extramat däremellan (plus det eviga ”kylskåpsätandet”). Pust! Blir nog bra för mig att återgå till lite vardagsrutiner och även vanliga matrutiner, annars behövs varken ivf eller positiva gravtest för att jag ska få en bula på magen. 🙂
Gott och trevligt har det i vart fall vart! Mat är ju så otroligt socialt, och jag älskar det! En av mina absoluta favorit”rätter” är tapas, just för att det äts under så trevliga former med vin, vänner och förstår god mat då. Tummen upp!
I övrigt är vår isi bortrest igen, och den här gången är jag väl inte riktigt lika glad i att han snart är hemma. Missförstå mig inte nu, själva mannen ifråga är vi glada över att få hem, men jag har ju då (igen) lyckats med det där som jag har stränga förbud på, nämligen att klippa Vilma. Och jaaa, jag vet. Jag borde dels ha lärt mig av mina tidigare misslyckade klippningar, dels är det ju inte heller direkt som att Vilma ber mig. Men ni vet, hon satt så gulligt där i badkaret imorse, och så hängde den där luggen liiite för långt ner och jag tänkte att ”bara några små klipp kan ju inte skada”. (Typ inte ens märkas.) Så jag klippte dom där små klippen glatt och hastigt, och ja, så är det ju det här med att hon har så rackarns kort panna då (alltid lättare att skylla på V), så därför ser det ju nu väldigt kort ut. JAG tycker inte det är så farligt, lugg är ju gulligt, men det finns väl tyvärr en risk att vi har en kille här i huset som kommer att märka denna nya längd på det främre hårpartiet..
Här har vi den nystylade fröken! Lugg-gullig och glad 🙂 Puss och kram!

