Sådärja. Både chokladmoussé och vaniljpannacotta färdiga, upphällda och inställda i kylen! Det gick betydligt enklare än jag trodde, och Vilma såg nöjt först på något finskt barnprogram och krälade sen efter Coco så mycket hon bara hann. (Eftersom jag är hemma på dagarna och pratar svenska tycker Krisu att det är rättvist om barnprogrammen är på finska. Jag har inga problem med det, och ser roat framför mig hur hennes finska kommer ha samma uttal och tonläge som skopis i Byggare Bob, haha.)
Jag har börjat tänka på livet efter fotbollen (kan jag få det att låta mer dramatiskt eller? Livet efter fotbollen. Kunde lika gärna skriva ”Livet efter att jag hölls som gisslan i sjutton månader”. Eller kanske ”Livet efter att jag bytte kön”. Oklart där vilket som skulle vara mest omvälvande.). I ALLA FALL, det jag syftar på nu är den dag då vi får ett hem som vi kommer att bygga upp vårt liv i. Det hem som Vilma kommer att sitta och göra läxor i, det hem som jag kommer att få inreda ordentligt och det hem som de facto ÄR ett hem, och inte bara en tillfällig bostad. Även om det ännu inte finns något konkret så är det förhoppningsvis inte alltför långt borta, och jag älskar att inspireras och planera inför hur det ska se ut. Vitt, enkelt, varmt, detaljer, mysigt och stilrent. Hur man ska få ihop det återstår att se, men sen är ett hem enligt mig också en levande plats som ständigt förändras och inte något man ställer i ordning och sen låter se likadant ut kommande tio år innan man målar om i köket eller byter soffa.
Jag hoppas er söndag blir toppen, för mig väntar promenad och 200 squat! Det svider i mina rumpmuskler redan nu, men har man en rumpa plattare än ett liggunderlag är det bara att jobba på! (Ni vet dom man sov på när man åkte på läger som liten? Oftast grå eller gröna och att inbilla sig att det på något sätt är synonymt med en madrass är återigen en vuxenlögn för att göra ungarna nöjda. Ett golvskydd är vad är.)
Puss puss!
Al naturel. Båda två.



Åh, vad glad jag blir! Jätteroligt att du läser och ännu mer roligt om jag kan inspirera dig! 🙂 🙂 Ja, golfsommaren ligger mig fortfarande varmt om hjärtat, himla bra minnen har jag 🙂 Hoppas du har det bra! Kram!
Hej Maria!
Det är så roligt att följa din blogg och läsa allt du skriver. Jag skrattar varje gång tyst för mig själv när jag läser något i stil med när du förklarade erat liv efter fotbollen. Jag måste bara få säga hur mycket jag uppskattar att jag fick jobba med dig den där sommaren på Golfrestaurangen, och hur mycket du peppade mig då och fortsätter att peppa genom din blogg.
Hoppas ni har det riktigt bra! 🙂
Kram
Vad roligt det är att du kommit igång med bloggandet igen! Det lät väldigt gott med alla godsaker du gjort, duktigt! Och wow vad roligt att vilmisen börjat ta sig fram själv!! Blir väldigt spännande att se hur mycket hon lärt sig tills jag kommer och hälsar på 🙂
Puss!