Jag skrev ett inlägg om åldrar. Om att jag hade reflekterat över att jag tidigare skrev ”50+ tanter” som att det satt ihop, att det ena innebar det andra per automatik. Och så förklarade jag att det inte var så. Och på samma gång förklarade jag att min nuvarande ålder som jag för femton år sedan ansåg vara ”jättevuxen” känns väldigt bra, även om jag varken har flaggstång eller hus – vilket då fanns i min föreställning om en ”jättegammal tjugofemåring”. 🙂
Vi har haft en skön dag, och jag avslutade kvällen med äppelpaj. (Gud, jag undrar hur många pajer det krävs för att jag ska stämplas som ”hon pajtokiga”?) Jag hade egentligen tänkt skriva något klokt eller roligt (eller gärna både och), men tyvärr går min hjärna på lågvarv och mina tankar blir bara alltmer långsamma och ofyndiga. Vi såg i vart fall på ett gammalt Skavlan program och där var en av de inbjudna Bill Gates. Herregud, vilken man! Jag hade ingen större koll på honom tidigare utan tänkte väl mest ”datorer och pengar”, men ja, antingen var (är) han en otroligt social kompetent man som kan styra folk i precis den riktning han vill, eller så är han helt enkelt precis så fantastisk som han utgav sig för att vara. Ingen längre redogörelse nu, men kort sagt så räddar han världen och stoppar svält och sjukdomar (med fokus på Afrika). Dessutom så gav han ett väldigt ödmjukt intryck och hade snygga glasögon. En klar tiopoängare, med andra ord!
Sov gott, och jag hoppas dagen varit bra! Puss!
Jag sitter och är en nöjd vuxenåring. Och så läser vi böcker och övar på att gå! 🙂





Hahah JA!
Numera får männen i våra liv konkurrera med Bill Gates, underbart!
Haha eller hur! Hade man inte redan råkat vara gift och ha barn hade det ju den här killen lätt seglat upp över tänkbara kandidater! 😉 Haha.
Åh vilket härligt inlägg om Bill Gates! Jag tänkte nämligen PRECIS samma sak som du när jag såg programet för någon vecka sedan. Jag sa till C att Bill var min nya idol 😉 han verkade ju helt igenom genomgo.. jag hade samma bild som du innan, i stort sett ingen bild alls – pengar och datorer liksom.