Det är väl snarare en sanning än en teori att vår värld till stor del har styrts av religioner under historiens lopp. Det har sammanfört och förenat människor lika mycket som det även har delat folk och varit orsak till splittringar och krig. I alla fall, inom många religioner så har man föremål som får en väldigt speciellt betydelse, tex ikoner eller buddastatyer, och dessa föremål är oerhört viktigta för religionsutövaren. (På samma sätt som föremål är enbart ett föremål för någon som inte tillhör samma religion.) Nu undrar ni kanske vart jag ska komma med den här tunga inledningen, och det är varken gudar eller ritualer som jag har för avsikt att diskutera, utan gosedjur!
Man kan på ett sätt jämföra ett gosedjur med dessa ”besjälade föremålen”, och vem kan inte instämma i att den haft en till synes helt vanlig liten nalle, snuttefilt, (ko), men som nu minsann inte (!) varit en ”vanlig liten kossa”, utan som har varit (är) världens i särklass mest speciella lilla mjukisdjur och vars betydelse är beyond viktig. (Men för någon annan inte ens lite speciell.)
Och på samma sätt som det är viktigt att ha förståelse för att människor har olika religioner (att däremot acceptera det som sedan sker inom en religion är en helt annan sak, och det finns mycket jag ser rött över) så inser jag hur viktigt det är att jag har en förståelse över hur viktigt Jussi (Vilmas kanin) är för henne! Kanske inte livsviktig än, men om ett par år ikonifierad och någon man inte bara ”viftar bort” betydelsen av. Lite som ”Ystävä om kuin pisa housussa: kaikki sen näkevät, mutta vain minä voin tuntea sen lämmön”. 🙂
Väldigt intressant sånt där, och barnpsykologi måste ju vara ett oerhört spännande ämne att studera!
Här började dagen klockan 06, och jag har faktiskt hunnit med storstädning och sen har vi ätit frukost och bara gjort oss allmänt klara för dagen. Vilma är rätt så snuvig, och jag vet inte om det är dumt att vi är ute så mycket, men samtidigt borde ju frisk luft göra henne gott. Jag är väl inte superpigg jag heller, men för min del VET jag att frisk luft gör mig gott! Dessutom ser jag otroligt mycket fram emot att få gympa lite. 😀
Ha en fin söndag!
Här är Jussi (den rosa) och så den som jag försöker införa som Jussi2. (Det är bra att man försöker knyta band till två gosedjur, för OM Jussi nu skulle hamna på villovägar så finns det åtminstone en liten tröst att ta till.)






