← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
mariaslife

GRAVID V. 25 (24+3)

 

Tänkte att det både för min och er skull kunde vara kul en lite vecko-update på baby och mage!

BABYGIRL: Bebisen väger nu över 600 gram och är välproportionerad, men med tunn och ömtålig hud och ringa mängd underhudsfett. Från hjässa till häl mäter bebisen ungefär 30 centimeter. Hjärnan växer snabbt, smaklökarna är fullt utvecklade, finger- och fotavtryck fortsätter utvecklas. Inne i bebisens kropp utvecklar lungorna andningsvägarna. En stor milstolpe mot slutet av denna vecka är, att bebisen (med neonatal intensivvård) skulle ha relativt god överlevnadschans om den föddes för tidigt.

Mum-to-be: Ja, enligt gravidguider får nu upp till 90% av alla kvinnor såkallade strior (rosaröda strimmor på magen, brösten eller skinkorna) men jag verkar än så länge vara förskonad! Har dock fått lite bristningar på brösten, men med tanke på att jag i nuläget drar en 75E (say no more, helt hopplöst och tungt som sjutton) så är det väl inte helt förvånande. I övrigt fortsätter min viktökning överlag, och förra veckan räknade vi ut att jag gått upp 22% av min normalvikt! Nu var jag ganska lite redan innan, men min rygg börjar vara mindre imponerad över att plötsligt konstant bära runt på alla dessa extra kilon. De facto att jag inte kunnat träna gör ju inte saken bättre heller.

Annars är jag ofta ganska trött och som min otroooligt förstående pojkvän glatt konstaterade efter frukosten imorse när jag låg och kippade efter luft ”älskling, du är precis som tjocka männsikor, antingen är du j-ä-t-t-e-h-u-n-g-r-i-g, eller så är du så mätt att du håller på och dör!”.  Jag är väl inte lika road av det här, men det är tyvärr ofta så, antingen är jag hungrig/sugen/lite missnöjd över att inte ha något i munnen, eller så måste jag lägga mig ner och vila för att jag är så mätt och matt och stor. Sexy mama, haha. 🙂
Har även mina hopplösa sammandragningar som är orsaken till att jag inte kunnat träna/röra mig aktivit. Om jag bara tar det lugnt är allt bra dock, så jag fortsätter att vila eller gå till gymmet och göra lite ”funktionell träning för stora människor”.

Dad-to-be: Förväntansfull och lite spänd. Tar allt med stor ro ro dock, och har inte överhuvudtaget samma anlag för att stressa/oroa sig som jag har. Är dock inte helt bekväm med att känna efter sparkar utan tycker det är lite läskigt, även om det börjar gå bättre.
Väldigt gravid däremot. Innan träningen stod han och väldigt-viktigt-förklarade för mig (som låg utslagen på soffan och vilade ryggen) om att ”det här är väldigt jobbigt för honom också och att jag måste förstå hur mycket han också kämpar”. Ni kan ju även gissa hans lycka när jag hittade en artikel om en forskningsrapport som bekfäftade att män faktiskt kan få graviditessymptom, och när jag läse upp eventuella besvär så visade sig att han, helt häpnadsväckand(!), kände av alla! Otroligt oturligt, eller vad? …

 

Övrigt: Är nu en bit över halvvägs (går till v. 40), och nästa vecka går jag in i tredje och sista trimestern! Känns ändå som att det är väldigt länge kvar, och mest jobbigt är det att jag blir så tung. Hon sparkar dock på för fullt, och det känns alltid lika roligt. Vi vill dock ha ut dig snart, lilla fröken *****! 🙂

 

En mage som står upp. 🙂

 

5 svar på ”GRAVID V. 25 (24+3)”

  1. Haha, det var ju ingen liten uppgift du! 🙂 Tror nog tyvärr jag håller mig till att föda mina egna, om det är okej. 😉

  2. Tack finaste du! Jag tycker själv att bilden ”smalfotar” mig, då jag känner mig betydligt större, men å andra sidan så upplever man ju alltid sig själv annorlunda än hur andra ser en 🙂 Och det är eg inte något jag bryr mig om utseendemässigt, börjar bli så jobbigt för ryggen bara.

    Men ja! Jag hoppas vi ses i helsingfors i sommar! Får se om jag är sprickfärdig eller har en liten pikkutyttö med mig 😉

    Ha en bra dag! KRAM!!

  3. Åh vad fin du är!Det är bara en liten fin mage!Längtar till sommaren då jag förhoppningsvis kan se den lilla i helsingfors!Ta hand om dig!

  4. Hej tack så mycket, det känns verkligen jätte bra 🙂 Såg att vi hade mycket gemensamt, jag läser också till hälsovägledare, funderade på Luleå först men sen blev det Skövde. Åker du upp dit då och bor på hotell emellanåt? Jag har ju min mamma där så jag hade först tänkt att det passar ju bra för jag kan vara där, men då hade jag inte vetat vad jag skulle göra av Ciara om dagarna, eftersom hennes mormor jobbar. Gillar du utbildningen?

Kommentarer är stängda.