← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
mariaslife

Tavlan

Ja, här är då resultatet av mitt schablonskärande, tejpande, ihopfogande, färgblandande, penslande, duttande och vardagsrumsgolvbelamrande.

Jag är nöjd med bokstäverna, hur färgerna blev (det kommer sig inte riktigt till sin rätt på bild, bland annat den ”vita bakgrunden” är egentligen målad flera gånger och är mer skiftande i olika ljusa nyanser), och typsnittet på texten. Missen är att ”love” schablonen måste ha halkat lite när jag tejpade fast den utan att jag märkte det, och därför blir ”love story” inte på exakt samm höjd. Otroligt förargligt, men det är inte så mycket att göra något åt. Har man tavlorna en liten bit isär märks det dock inte lika tydligt, däremot blir den nog tyvärr förpassad till att hängas i hallen istället för sovrummet på grund av det här (jag känner ju mig inte alls utseende dömande nu, nej nej).

Tror dock att det kan göra sig fint, gärna att dem hänger längs med en i övrigt ”tom” vägg, tillexempel på motsatt sida av var man har hallbyrå/jackupphängningar/bänk.

Nästa projekt kommer jag dock att mäta på tre gånger extra innan jag börjar dutta färg.. 🙂

 

2 svar på ”Tavlan”

Kommentarer är stängda.