Helgen var jättebra och nu känns det lite tomt när det är bara jag och Krisu igen. Eller ja, jag och Krisu och lilla sälen i magen. 🙂 Hon sparkar inte så jättemycket på det sättet att det blir ”bonk-bonk-bonk” längre, utan det oftast mer tryckande rörelser (som att hon typ tar spjärn med fötterna mot magen och trycker på allt vad hon orkar), eller annars så är sparkarna mer ”bestämda”. Lite som en kut tänker jag mig, plus att det ju är helt passande då jag känner mig lite som en säl-mamma. 🙂
Jag har haft en lugn dag idag, hade lite ont tidigare men det börjar bli bättre nu. Blir så när jag haft en ”aktiv” helg, och rört på mig. Jag och älsk har dock sysselsatt oss en stund med att kasta en tom plastburk mellan varandra (man kan inte vara alltför allvarlig hela tiden), men sen tog det slut när jag blev ivrig och kastade allt vad jag orkade, han missade och därmed blev överdrivet vinarlysten och givetvis ville höja nivån till att vi skulle använda en kaffemugg istället (bara för att han visste att jag skulle ge mig då). Otroligt osportsligt, och jag blev såklart sur. Efter det hade vi en ”danstävling” med att göra någon vågrörelse med armarna (älsks idé, såklart), och där visade det ju sig att jag var en non-talang, så det blev ju inte direkt bättre efter det sen heller, haha.
I övrigt har det handlats och pluggats och nu har jag njutit av en glass och tittat på årets miss Finland kandidater! Jag hade ärligt talat missat att den här tävlingen fortfarande fanns, det känns som något som försvann samtidigt med barbiedockorna någongång i början på 2000-talet, och det känns ju aningens förlegat och ”ointelligent” att hålla på med dessa utseendetävlingar, även om väl vanligt modellande på ett sätt är i princip samma sak. Givetvis studerade jag ju alla deltagare ändå, för så är det ju, människan tycker om att jämföra sig med andra.
Hoppas ni har haft en bra helg, och en fin start på nya veckan! Imorn ska vi på ultraljud, och få se lilla sälis i 3D! Otroligt spännande och samtidigt lite läskigt, tror vi verkligen kommer inse att det ligger en liten krabat där inne då 🙂 Jag måste även visa något otroligt romantiskt och vackert jag hittat, och nu försöker jag övertala älsk om att vi ska göra det här och sen gifta oss. Hehe 🙂
Puss och kram!



