Hallå där.
Det är en ny vecka och därför tänkte jag köra en nyttig-vecka. Läste på endel igår angående fasta, detox osv och kom fram till att det rekommenderas att köra en fasta/detox någon gång per år. Därmed, inför Kap Verde, tänkte jag köra en vecka där min enda föda är frukt och grönsaker. Väldigt mycket vatten också. Och mängder med grönt te. Det står att man inte skall träna alltför hårt samtidigt och därmed kör jag endast lättare konditionspass (60 min på cross trailer eller löpband) och dagarna jag inte kör kondition kör jag styrka.
Idag är jag fruktansvärt hungrig. Magen skriker hela tiden och jag har cravings efter sådant jag vanligtvis inte tycker om. Mjukglass tillexempel. Vill väldigt gärna äta lite kladdkakssmet också.. åh. Men istället har jag endast ätit ett äpple, en skål rivna morötter och nu ”kvällssmoothien”. Den innehåller; vatten, cayennepeppar, mynta, ingefära, mango, honungsmelon, citron, gojibär, kiwi och chiafrön. Jag blandar den med vatten. Däremot dricker man väldigt mycket för att inte torka ihop och vill tipsa om et gott grönt te som jag köpte igår. Det är heter ”grönt te, skogsbär”. Innan jag somnar ikväll ska jag dricka en varm kopp med citron, mynta och ingefära. Ganska äckligt men det går.
Köpte en triss idag och hoppas på lite tur då jag shoppat bort alla pengar på kläder. Köpte även två nya skrivböcker, en till recept och ett vanligt anteckningsblock. Hoppas ni haft en bra helg!

