Good evening Sweden..
Jag har ända sen barnsben möblerat, skapat designat satt upp rivit ner etc…yes…im a succer for interior design..alltså heminredning..
I somras köpte jag min första bostadsrätt, ett gammalt kontor, en nuvarande 4:a där köket och vardagsrummet är i ett..Gud, (och mina vänner, för att inte säga familj) vet vad man gått igenom allt från bedragande hanverkare..i say F*CK BOHLINBYGG I UDDEVALLA, well..where were i…till fantastiska kakelmästare i say much love till brunnsbo kakel för ett fantastisk arbete med mitt ”Romerska badrum” och en eloge till mig själv som vände upp o ner på gammat tak, äckliga tapeter som jag fick ånga bort, sen skrapa sen spackla sen slipa sen på med renoveringstapet och SEN tapetsera..vi snackar 80 kvm! Yepp i can do a lot of male things..kom aldrig ut ur mina målarshorts och mitt svarta boxarrygglinne och sov praktist taget på bauhaus, hornbach, ikea, tapetgalleriet, second hand stores för antika fynd, engelska tapetmagasinet, prickig katt, FÖR ATT INTE TALA OM DEM 10 PAPPEN JAG SMACKA UPP I Paris endast på lyxiga inredningsprylar till mig o kidzen*…ok, var på en himmelsk Jill Scott concert oxo, men där gick ynka 48 euro..
Min poäng är att ens hem är verkligen en reflektion av vem man är, och jag är fortfarande i projekt att få utlopp för alla de milstolparna i mitt liv på tapeten..alltså..en artistsoul med fransk lantligt hjärta, stort barnasinne med respekt för svensson funktionella ikea..en tokgalen 2 åring, en 11årig ballet/gymnast som ständigt hjular in så fort man ropar på henne och går tillbaks i brygga..ja för det krävs plats..och rum för olyckor..jag har haft tur med ze man för han är en go with the flow kind of brother och fått uppleva en del episoder av inredningstilar..klart han fick ju bonus..här är ett exempel-
den indiska perioden-mycket fladdrande tyger,kuddar på golvet,himmelsäng rökelser, tandori mat och kamasutra..
Ja, som sagt..dagens läge älskar jag ..och den senaste nyheten är att lät golvet bli målat VITT..u damn right..WHITE AS THE CLOUDS..det känns som om själen åker på ett lyft varje gång jag öppnar upp dörren till mitt hem….ja, jag vet att har har barn, men jag har oxo en mopp..
Idag ville jag vara pinuppa…och mitt hem macthar mig i alla mina skepnader* God Bless the Home
love miss Jaqueline Ignacio




The lovely smell of Lavendel*






Kommentarer är stängda.