← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv

HAPPYNESS

Sitter denna kväll med Cadillac Records Soundtrack i bakgrunden och Beyonces otroliga version av trust in me by Etta James. Jag tänker på hur lyckliga dagar kommer till..vad exakt är det som händer när man tänker att nu är jag lycklig? Ni, vet..så många gånger man hört vad är meningen med livet snacket, och vad gör en människa lycklig?

Oroa er inte, jag ska inte ge något i know it all svar men idag har jag haft en lycklig dag..as a matter of fact en hel lycklig helg.

Happyness nr 1

Det började nånstans i lördags med att Q imponerade mig genom att bära ut tonvis med renoveringsbröte från källarn till Containern, OCH tömma vindsförråddet och fylla vårt nya förråd. UTAN att gnälla, oh my God, vad jag anser det vara sexigt!! Jag hjälpte förstås till, jag är inte den slags woman som stand by o bär ut en blomma, OH NO det ska Gudarna veta, men just denna particular lördag var min man så mycket man och jag så mycket kvinna..glöm allt som har medd jämställdhet att göra vid såna här tillfällen, utan duglighet är ett bättre ord. Jag tröttnade på att riva mina vackra ben med spikar o annat och trötta ut min rygg som redan vart med om 2 storkbesök, så jag tog en riktigt titt på Q:s Popey armar och sade:

Babyy..jag går in och städar iordning och badar Ben (2.åringen) som dessutom oxo har popeye armar..and yes i did. Jag släppte kontrollen och samvetet om att inte hjälpa till att bära och skapade en sån otrolig hemmamyskänsla för den svettiga mannen som senare skulle komma in..mmmmm…vi snackar sprillans skinade hem, tända ljus överallt, nybryggt kaffe och varma kanelbullar..OH yeah BABY, come to MAMA* hahaha..serious..känddes riktigt nice för en som annars brukar vara totalgalen och vild vad gäller bära, fixa o dona..Pust..

Happyness nr 2. Mothers Day..

Vi har varit på Borås djurpark idag, och upplevt savannen, djungeln..Gud i en värdig benämning. LEJON, TIGRAR GEOPARDER, RACOONS, VARGAR och så mycket mer, jag var 2 meter ifrån en lejonnina och insåg vilken förebild hon var för mig genom sin kungliga och ödmjuka blick så jag glömde att jag var människa för ett ögonblick. Vad har vi människor för problem?? I denna utvecklade invecklade värld av religion,krig,politik,ekonomi,bråk emellan människor,materialism etc så var det otroligt befriande att vara i närheten av dessa fantasiska skapelser så nära verkligheten man kan komma, tillsammans med min familj. Jag har haft den bästa mors dag nånsin, och inte för att jag blivit uppassad eller fått nån frukost lunch midag serverad, eller presenter av något slag, nej..utan att jag hade privilegiumet att bo i Sverige och ändå se jordens alla avkommor 4 mil ifrån Göteborg, och kunde inte vara mer tacksam, ifrån hjärtat alltså.

So, this is the topic of the day, Happyness..och kontakt med befinnandet.

God BLESS*

Jaqueline Ignacio