Ja,då har jag upplevt den där lilla ålderskrisen som det här samhället har skyltat om. Men den varade bara i några dagar, tack och lov. Och hur urartade sig denna lillakris? Jo,skillnaden på att vara en 19årig tjej till en 30årig kvinna.
På miiiin tid… (hehe) såvisste vi knappt va Gucci,Yves, Dolce var ..ok det väl klart vi visste.. vilket skitsnack, jag var redan i Milano som 19-åring och köpte en prada plånbok för dryga 2000 spänn,och sprang runt bland alla trademark stores men min poäng är ju att det var lyx. Verkligen lyx, men nu springer alltså 16 åringar med YSL bags till skolan, klär sig alltså som vuxna kvinnor.Visst 2009, konsumtionen har aldrig vart större,men det är inte dagens ämne.
Å nej, utan nu pratar vi om de här snygga 19-åringarna som härjar i stan!..Som kittens spinner de förbi, och luktar tuggummi blandat med Chloes new fragrance med i-phones och bloggar. Nånstans i min 30-årskris tänkte jag, jaha, nu är jag over and done, hängig och säckig har rökt för många cigarretter senaste 10 åren och har rynkor och snart kol i lungorna. Slänger inte fritt med håret och hånglar inte in på småtimmarna längre.
Tankarna har snurrat runt när jag har gått på stan, vart på klubb, klädbutiker etc och det har bekymrat mig…Tills….tills i Lördags då jag jobbade på klubb Rendez Vous och hamnade med två andra tjejer i toalettkön.
Det var jag, en sån där söt blond nittonåring,och en tredje tjej även hon i min ålder.
Plötsligt säger 19:åringen att det var världens bråk utanför och att det var 4 killar som sparkade på en och vi hamnade i en konversation om hur orättvist och sjukt det var, och så sade hon,
-Ja, de skrek att han aldrig mer skulle googla, och gjorde han det skulle han dö etc..
Jag ba- Ha? lägger huvudet påsidan och tittar in i hennes oskyldiga unga ögon och säger..Är du säker på att de inte sa Gola? hon ba-Ha? Vad är det?..
Nu vill inte jag definera min ålder genom att kunna slang och veta vad gola är, men hon var så söt! hahahhahah….och vad fan kan han ha googlat som e strykvärt??
Nä, sen dess har jag ju analyserat mig själv,och vad jag har. Mentalt, fysiskt, materiellt och spirituellt..and i say… BRING IT ON.
Texten nedanför fick mig även att le..och älska livets alla episoder och människor, vi har alla en roll…
Sist men inte minst så måste jag vara Diva J och säga att jag har mycket bättre kondition och muskelmassa nu än vad jag hade när jag var 19..Damn, you snooze you loose lixom ..dessutom har denna kropp vart med om två barn, global sightseeing, spirituella battles och njutningar, så vem bryr sig om hångel in på småtimmarna när klimax kan nå Universe?
Between 18 and 22, a woman is like Africa , half discovered, half wild, fertile and naturally beautiful!
Between 23 and 30, a woman is like Europe , well developed and open to trade, especially for someone with cash..
Between 31 and 35, a woman is like Spain , very hot, relaxed and
convinced of her own beauty.
Between 36 and 40, a woman is like Greece , gently aging but still a warm and desirable place to visit.
Between 41 and 50, a woman is like Great Britain , with a glorious and all conquering past.
Between 51 and 60, a woman is like Israel , has been through war and doesn’t want to make the same mistakes twice.
Between 61 and 70, a woman is like Canada , self-preserving, but open to meeting new people.
After 70, she becomes Tibet , wildly beautiful, with a mysterious past
and the wisdom of the ages…only those with an adventurous spirit and a thirst for spiritual knowledge visit there.
Jaqueline 19ÅR
Jaqueline30år..UTAN smink


Du e fett grym gumman!!!
Vi hade våran tid på dominikanska¨å du e lika snygg nu som då fast du bara var 19, tror jag…
Kul att läsa om dig, du gör det så bra!!
Vill dela med mig om min livs filosofi:
Live, Love & Laugh
Keep on doing what u doing becuse u damn good at it!
Love Therese