Känner att vintern är på väg och höst tröttheten håller på att omvandlas till jag-vill-gå-i-ide-över-vintern-trötthet istället. Satt och googlade på lite tips för mer energi och hittade några bra, så dessa vill jag dela med mig av =)
Fyll på med D-vitamin. Vi får ju D-vitamin genom solens strålar, men det räcker inte lång in på hösten. Så lite extra D-vitamin skadar inte. D-vitamin stärker både immunförvaret och gör en piggare. D-vitamin finns bland annat i mjölk, fil, fet fisk, ägg m.m. Finns även som tabletter att köpa på apoteket (dock ska man vara försiktig med de, då det inte är bra med för mycket D-vitamin, så genom kost är nog det bästa alternativet).
Ljusterapi. Finns lite överallt. Jag lovar det fungerar. Har varit på det. Det är vetenskapligt bevisat att brist på ljus kan göra människan deprimerad. Och ljus gör oss så mycket piggare. En annan variant om man inte har råd med ljusterapi, är att faktiskt skaffa sig lampor (med vitt ljus) och ha de tända överallt. Jag har en klockradio som väcker mig genom att den gradvis ljusar upp rummet.
Dra ner på kaffet. Det kan faktisk ge en motsatt effekt. Ju tröttare man är, ju oftare brukar man fylla på kaffemuggen. Men blir det för mycket, kan det faktiskt ge en motsatt effekt. Gör en kopp te istället. Finns många te sorter som piggar upp men på ett mer naturligt sätt, t ex te med ingefära piggar upp mycket. Och ingefära är även bra mot immunförsvaret.
