Måndagen

Hej på er =) Hade tänkt blogga igår kväll men det blev fullt upp och på kvällen ville Gabriel bara ligga och gosa + att jag inte mådde så bra. Vi hade hur som helst en grymt bra dag. Vi tog en promenad ner till Mobila, lämnade/hämtade paket, gick runt i lite affärer och köpte fika på vägen hem. Gabriel är inte så inne i att ligga i vagnen för tillfället (han ligger en stund och tittar på allt men sen vill han upp och tittar på allt uppifrån) men det är lugnt för jag har bemästrat nu att hålla honom med ena handen och köra vagnen med andra utan att det är jobbigt. Blir lite jobbigt ute bara för han ligger i åkpåsen och jag kan inte ta upp honom i bara kläder, är ju fortfarande för kallt. Kanske dags att skippa åkpåsen och istället ha en liten vår-overall och filtar?  Men en sak som är skönt nu, jag blir inte längre speciellt stressad när han gråter bland folk. Det känns lite mer naturligt nu alltihopa.

Hur som helst, efter Mobila kom Juan hem så vi gick en promenad med hela flocken. Sen när vi kom hem tog Juan över Gabriel och jag fick himla energi till att städa. Nu tycker jag det är hur kul som helst att städa och fixa, det känns nästan som egentid haha Men sen mot kvällen försvann energin. Halsen gör ont och jag tror jag är förkyld. Juan är också förkyld 🙁 Hoppas nu bara att Gabriel inte smittas. 

Anyways, idag mår jag inte så bra så det blir vila hemma. Sen kommer Juans mamma över och hjälper till lite med Gabriel. Vi får se om jag mår något bättre lite senare.

IMG_2059 IMG_2060

När man kollar på vardagsbilder med barn ser allting så mysigt och enkelt ut, det tyckte jag i alla fall innan jag hade Gabriel. Men det är verkligen inte bara att promenera med ”barnvagn och en latte”. Det är en hel del jobb att bara ta sig ut utanför hemmet. Hela tiden måste man tänka på bebisen och tajma in allt… amning, blöjbyte, när man ska ta på sig ytterkläder så han inte blir för varm, trösta vid gråt, osv… Man själv hamnar längst nere på priolistan. Och ibland får man göra om planerna, allt går inte så fort eller smidigt som man ibland vill. En runda på Mobila t ex förlängs med 2 amningstillfällen och lite annat. Man kanske måste trösta bebisen innan man kan sätta sig och fika, eller så börjar bebisen gråta mitt i. Och visst blir det mysigt ändå, när man har bemästrat stressen – men mycket jobb är det för att få till sådant som förut varit hur lätt som helst. Detta är säkert självklart för alla med barn men det är helt nytt för mig =)