Ny bloggportal

 

Då har jag flytta min blogg… igen! Men denna gång har jag inte flyttat den för att jag ville testa en ny bloggportal eller för att jag var missnöjd på något vis (för jag var verkligen nöjd med Spotlife och kanske går tillbaka dit senare), utan denna gången flyttade jag för att jag få bort en del obehörigt folk från min blogg. Ja, jag vet att det är mycket att begära när man lägger något på nätet, det är ju fritt för vem som helst att läsa, men det är väl fördelen med en liten blogg – man kan faktiskt hålla sig lite undangömd om man vill. Och nu behöver jag det. Jag orkar inte att folk som inte hör hemma på min blogg ska vara där (folk som snokat) och jag orkar inte att folk ställer tusen frågor om mina blogginlägg eller kommer med en massa påtvingade råd eller liknande utan att fatta något. Jag behöver andas, smälta allt som har hänt och ha LUGN och RO. Jag vill vara lite ifred. Men alla underbara människor som stöttar mig; misstolka mig inte, ni betyder jätte mycket och är alltid välkomna på min blogg, såväl som i mitt liv. Men ett par individer vill jag vara utan. 

Egentligen var hela syftet med bloggen (när ja startade den) att vara mig själv och skita i vad andra tycker och tänker. Jag har verkligen jobbat på det och levt med den principen ett bra tag nu. Men mycket har hänt och jag behöver min space. Jag drar mig inte undan, som jag gjorde ett tag när jag slutade blogga i princip, jag tar det bara lugnare och på mina villkor tills att jag känner att jag är redo att vara mig själv igen till 110 %. Nu är jag inte det och jag behöver prioritera mig själv och mitt mående. Jag är sårbar nu, jag behöver få vara det och jag är inte intresserad av eller behöver höra idioters åsikter.

Hur som helst, på denna blogg ska jag köra igång igen. Jag vill komma igång med bloggande i mitt eget tempo, men jag vill komma igång! Bloggen är en av mina största ”hobbyn” och jag mår bra att göra sådant som jag gillar. Det ger mig energi istället för att dränera den, som vissa andra saker gör. Så jag ska börja prioritera mer mina hobbyn och lägga mindre tid på sådant som får mig att må dåligt.

Välkommen till bloggen =)

IMG_4743