Ekonomiskt tänkande

Godmorgon 🙂 Har märkt den sista tiden att jag inte kan sova mer än några timmar i streck. Typ lägger jag mig vid 10 vaknar jag runt 04 och lägger jag mig vid 01 vaknar jag runt 07. Vet inte vad det beror på riktigt. Kanske håller jag på att bli gammal och har slutat behöva mer än typ 6 h sömn per natt, eller så är det hormonerna som spökar. Hur som helst, vakande tidigt och trots att jag var klarvaken hade jag ingen lust att stiga upp. Har haft tillräckligt med hektiska morgnar de senste åren så nu vill jag bara börja mina dagar med att ta det lugnt. Och skit tråkigt att vara uppe så tidigt ju! Men det gick inte somna om, så jag har käkat frukost, bäddat ner mig i sängen med en kopp kaffe och en bok.

Köpte denna bok ett tag sen men glömde helt bort den, nu tänkte jag börja på den. Passar helt perfekt ju för tillfället. När jag blev gravid första gången började jag ganska automatiskt tänka annorlunda vad det gäller pengar. Helt plötsligt kändes det som att mina egna behov inte är en prio längre. Vi har alltid sett till att ha en hyfsad buffert undanstoppad, man vet ju aldrig vad som händer, men nu vill jag ha mer än en buffert på några månadslöner. Nu vill jag ha ett större sparande för mina framtida barn, till huset som vi vill ha, till drömbilen och inte minst till alla resor som jag vill göra… MEN (och här kommer det stora men:et), jag vill inte behöva snåla in eller stressa en massa och jag vill kunna unna mig och shoppa sådan som jag vill ha (med måtta så klart). För att kunna detta, tror jag det är viktigt att ha en god koll på sin ekonomi och ett ekonomiskt levnadssätt. Jag tror att många spenderar mycket pengar på en hel del som är ganska onödig och som man hade kunnat göra billigare genom att bara tänka smart. Jag hoppas jag på att få lite tips från denna bok på hur man kan få ett mer ekonomisk levnadssätt men samtidigt kunna unna sig det som man vill prioritera.

Mitt egna bästa spartips för tillfället är att lägga ner att spara några större summor på ”vanliga” sparkonton och börja spara i fonder istället. Vi började göra det för ett par år sen och aldrig har vi lyckas få upp vårt sparande så bra som nu, trots att vi har en massa utgifter med nytt boende osv. Givetvis gäller det att även ha en budget som man faktiskt följer, dvs en plan för varje månad och en plan för långsiktigt sparande.

Och en sak som jag har märkt; ju bättre sparande, ju mer kan man unna sig i längden 😉

(null)