Haft en fundering idag efter jag snackade med min morsa. Jag sa: Nu känns det som man har tappat lusten för att blogga nu när man har jobb. Sen när jag kommer hem är jag inget för bloggen typ.
Det kan jag hålla med henne om. Eftersom man fick sitta vid datorn på resterna på skolan och lektionerna 😉 Så… Bloggar man eller hur? Alltid när man har en dator i närheten vill man blogga.
Frågan är om alla halv stora bloggare har jobb? Eller sitter dem hemma och inget liv och tar kreditlån och söker partners som aldrig blir av? Tror att man kan tjäna pengar på att bli en stor bloggare. Idag är det svårt att bli en känd bloggare. Korkat att sitta här och försöka bli känd och inte har jobb?
Normalt har alla jobb om man själv försöker. Man kan inte sitta där ’jag kan inte få jobb så jag sitter och bloggar istället och försöker tjäna pengar på detta!’ hah? Som man kan skaffa fram minst 11 000 i lön av bloggning? Tjohej. Man vill ju bo ensam och inte bo hos mamma och pappa. Då måste man satsa på jobb och inte vara en soffliggare och en datanörd 😉 Tro eller ej, men jag måste fan ha rätt nu. Pinsamt att bli vuxen och inte ha jobb och bo hemma 🙁 Nää, skulle inte jag klara av.
