← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Modell & Statist

Ni tror ju på allt som sägs på nätet.

Nästan alla tror på allt som sägs i media och i bloggar. Sanningen är att kändisar kan vara tjocka utan att det ser ut så på bilderna. Photoshop kallas det.  Tyra Banks är inte så jätte smal som alla tror, kolla hur hon ser ut på benen/midjan och höfterna då? Jag har försökt att förklara för er att storleken spelar ingen roll att modella för. Det handlar mest om hyn och hur man själv ser ut och hur man är som person. Photoshop använder alla fotografer på ett eller annat sätt. 

 

Ni viste väl att över 50 % alla bloggare skriver stämmer inte. Allt handlar om PR och tjäna pengar. Naturligtvis ska ni gå på allt vad folk skriver om och säger. Det är så pinsamt att ni inte fattar att allt handlar om framgång. Desso mer ni tror på allt desso mer blir kändisarna rikare 😉  Varför tror ni att alla flesta bloggare skrev att dem skulle vara med i big brother? Men så var det ju inte. De fick besökarstatistiken på varv när alla trodde på detta.

 

Ja, hoppas ni får er i andra tankar nu. Tror ni verkligen att Dessie och Kissie ogillar varandra? De har ju vart vänner från början. Tror ni verkligen Dessie och Paow bråkade förut? Tror ni verkligen att Amir tog knark förut? Allt handlar om PR och kändisskap.  

Micah, varför tror ni att hon skriver mycket om sin kille Kevin och paratar om soc och privata saker som man inte nämner till andra om? Jo PR grej, tror ni allt på det hon skriver också? Ni måste vara korkade som tror på allt som sägs. Vilken normal människa går och skriver allt privat på bloggen om soc, misshandel och att man skär sig som en emo? 

 

Börja tänk om, de lever inte bättre än oss, de behöver inte vara snyggare. Du ser, hur snygg är Tyra från skala? Photoshop ser hon ut som en docka och verkligheten ser hon ut som vemsomhelst. Det är så modellvärlden ligger till. Modeller har unikt ansikte som inte allla andra har. Så mycket mer handlar det inte om.