TINK, vägen till en bättre koll

Hittade det här på Blondinbellas blogg & laddade ned appen Tink på en gång & det är verkligen så bra! Den har koll på allt & det är som sagt helt säkert.
Tink är absolut den bästa app som finns om du vill få koll på din privatekonomi. I Economista-boken pratas de mycket kring hur viktigt det är med en budget & få koll på varenda köp du gör. Dem pratar också om hur viktigt det är att utvärdera veckan eller månaden för att inse vilka förändringar man måste göra. Ganska snabbt ser man köp som inte var så genomtänkta & när man reagerar & ser svart på vitt så blir det betydligt lättare att ändra sitt köpmönster inför kommande månad.
Det bästa med den här appen är att den samlar alla dina köp & det står ”Ica 350 kr”, ”apoteket 159 kr”, helt av sig själv. Man behöver aldrig fylla i vad den här summan är utan appen registrerar det av sig själv. I appen gör man en månadsbudget varje månad & börjar man glida över den så säger Tink till & varnar. Bättre än såhär blir det inte !
Appen heter ”Tink” & är helt gratis. Jag har frågat grundarna om säkerheten & de svarade såhär ”Ingen någonsin förutom du själv kan se några uppgifter. Pengar kan aldrig flyttas. All data är krypterat och Tink är certifierad av VeriSign och håller samma säkerhet som en bank.”

Så om du är som mig, slarvig med pengarna & lätt kan gå in på Hemköp & köpa någon dricka & något gott, var varannan dag…. Eller om du har svårt att hålla i pengarna när det kommer till shopping & nya prylar – ladda ner TINK! tink