Tungt ord…KÄRLEK. Men respekt väger minst lika tungt
Asså vad är kärlek? En känsla eller? Hur vet man? DET är svårt, shit asså var ska jag börja?
Hmmm… Du är för liten för det. Finns ingen som vill ha dig, alla vill ha dig, du vet inte vad kärlek är och shiit du och A va så fina….. Man kan bli ihop med killen som går i skolan nära dig, han du sett i skolkatalogen eller chattat med på fejjan. Han som messat dig lite kaxigt när han vart med sina vänner. Han du egentligen inte känner, fast är snygg och okey bland dina vänner.
Nejtack… Asså nej. Bara – nejtack. Jag vill vara KÄÄÄÄÄÄR. Sådär så det kittlar i magen och man vaknar och det FÖRSTA man tänker på är HAN. Man saknar HAN när han är på sitt träningsläger. Hur han håller om en och hur just han ler och kollar mot en. Hur han visar sin kärlek och behandlar än med respekt. Åhh shit!
Skulle aldrig kunna bli ihop med nån bara sådär…. Det MÅSTE vara RÄTT. Jag vill ha kärlek, inte två veckors relation. Jag tror på äkta KÄRLEK, kärlek vid första ögonkastet och allt sånt puttenutte. Jag gör de och förstår inte de som inte gör de. Ärligt, kom igen, show more love.
Liksom tääänk. Att få vaa sååå deep in love, åhh så underbart……………. Så underbart.
Har kärleken två sidor? Bra kärlek, är det sidan man vill vara på, den ömsesidiga kärleken, alltså när man visar lika mycket kärlek som man får tillbaks av den andra. Ömsesidig kärlek är den bästa och kärleken alla ska få!
Obesvarad kärlek är den andra sidan, kärlekens onda sida ungefär, eller? Man kan vara deep in love i någon men ”den” visar inget tillbaks. Verkligen inget roligt och så orättvist. MEN eller hur, man kan inte styra över sina känslor, eller andras. Man kan köra över dem och gömma sig i dem, men aldrig bestämma VEM man faller för.
Eller är det något annat? Är det inte kärlek? All kärlek är väl bra kärlek? Kärleken kanske bara har en sida. Kärlek är kärlek. Ingen kan egentligen säga vad det är. Kärleken är underbar. Kärleken är tålmodig och god. Kärleken är inte stridslysten eller komplicerad. Kärlek är kärlek.
Hmm, funderare* A & O i ett förhållande, vad är de? Är det viktigaste att man vet att man är tillsammans med varandra? Att man har ett förhållande och kan gå och säga det till alla ens vänner? Kanske för att få känna sig älskad? Åhh åhh nu vet jag.. Att båda delar samma intressen – glöm det., inte ens nära. A & O i ett förhållande tycker jag är tillit, respekt. Shiit asså. R E S P E K T . R E S P E K T , det ordet hade jag kunnat tatuera IN på min kropp. Det är det VIKTIGASTE ordet. Det väger så sjukt tungt för mig.
Om alla visat respekt till varann, vore världen lite snällare. Man kan vara ledsen eller arg, men får man respekt….. Då har man vunnit 50% av tiden att komma tillbaka. Get it.
Mina föräldrar har verkligen LÄRT mig de ordet o dess betydelse. RESPEKT.
Respekt kan vara att stå upp för en kompis, eller att säga hej till den mobbade, visa att man är där eller att back off från nån som är sårad. Som vän finnas, men inte stå i vägen. Att respektera andras tankar och åsikter, respektera vem DE är.
Kärlek och respekt går hand i hand med varandra. Respekterar man varandra, visar respekt till den andra och håller de – tror jag att relationen fungerar! Jag tror verkligen att man måste vara öppna för varandra i en relation. Låta den andra andas och vara självständig, samtidigt som man finns till hands. Men att respektera att man tycker olika, kanske vill olika och umgås med vem man vill.
Respektera varandra och varandras val.
Finnas och stötta. Bidra med din åsikt som tips och vägledning, men respektera om den andra inte håller med.
Respekt och kärlek… Asså… bla bla bla blir detta. Men tror ni fattar. Vissa respekt nu people.
